Přírodovědci na Borneu objevili nové druhy bezobratlých i rostlin
Nález několika nových, vědě doposud neznámých druhů bezobratlých a rostlin je jedním z výsledků expedice studentů a pedagogů přírodovědecké fakulty do tropických deštných lesů Bornea. Spolu s kolegy z Ostravské univerzity v únoru v nedotčené přírodě prováděli zejména ekologický výzkum. Účastníkům expedice se splnil sen mnoha biologů dostat se do deštného pralesa s nesmírně bohatou faunou i flórou.
Podle vedoucího expedice Tomáše Kurase z katedry ekologie a životního prostředí olomoucké přírodovědecké fakulty se nové druhy budou teprve odborně zpracovávat, což může být otázka i několika let. „Objevili jsme nové druhy brouků, pavouků, drobných motýlů i much. Našli jsme i nový druh velmi vzácné mykoheterotrofní rostliny rostoucí v tlejícím listí,“ uvedl Kuras.
Společný ekologický výzkum dvou univerzit
Stěžejní částí výpravy byl ale ekologický výzkum. „Určovali jsme nároky některých druhů na prostředí, studovali jsme populační charakteristiky některých druhů, například sarančat a velkých motýlů,“ řekl Kuras. Studenti rovněž měřili parametry dřevin na stálých botanických plochách, které slouží k pochopení přirozené dynamiky tropického deštného lesa, a sesbírali bohatý materiál k molekulárně-biologickým analýzám.
Expedice se uskutečnila během tří týdnů letos v únoru. Vedle deseti studentů z olomoucké přírodovědy se jí zúčastnila i pětice studentů Ostravské univerzity. Expedici podpořila Evropská unie díky společnému projektu obou univerzit. Možnost přihlásit se měli studenti magisterského a doktorského stupně biologických oborů, vybíráni byli na základě svých připravených výzkumných projektů.
Další studenti pojedou na Borneo v příštím roce
Studenti pod vedením zkušených pedagogů zamířili do nížinného deštného pralesa v národním parku Ulu Temburong v Bruneji. Brunejský sultanát se nachází na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Navázaná spolupráce s Brunejskou univerzitou umožnila využít zázemí místní terénní výzkumné stanice, jejíž okolí překypuje životem.
„Do výšky přes šedesát metrů se zde tyčí rozmanité druhy stromů, v jejichž korunách se s lehkostí pohybují vzácní gibboni i jiné druhy opic. V noci na světlo přilétá množství roztodivného hmyzu, jež se často stává potravou gekonů či netopýrů a velkých kudlanek. Na bahnité říční náplavy se přilétají napít pestrobarevní motýli, včetně symbolu jihoasijské přírody, ptakokřídlece Trogonoptera brookiana. Běžná jsou setkání s létavými žábami, dráčky a hady včetně kobry,“ popsal oblast Kuras.
Podle vedoucího se expedice nad očekávání vydařila jak po stránce badatelské, tak výukové. Dalších 15 studentů vypraví katedra ekologie a životního prostředí na Borneo v příštím roce.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.