Popularizace vědy: výbuchy, střelba i taneček
Věda je fascinující akční show plná explozí, ohně i tance. Přesně tak ji ve středu předvedl Michael Londesborough. Udivil by i Jamese Bonda. Nosným pojmem jeho představení byla energie a její proměny.
Takové zapálení aula přírodovědecké fakulty již dlouho nezažila. Jeden z předních světových popularizátorů vědy Michael Londesborough přivezl do Olomouce vědeckou show a poutavým způsobem vtáhl publikum do tajemných přírodních procesů.
Číslo abecedy
Kolotoč pokusů zakončených výbuchy a vtípků začal od jediného písmene. Tedy čísla. Velkého N. „Syn Mareček se mě jednou zeptal na moje nejoblíbenější číslo. Hned mu povídám, že sedm,“ rozvyprávěl se neúnavně vyhlížející britský vědec češtinou s roztomilým přízvukem.
„Až spal, tak jsem se znovu zamyslel a bylo mi to líto. Já totiž mám své nejoblíbenější číslo a domnívám se, že je nejdůležitější v celém vesmíru. Velké N, 1036. Toto číslo vyjadřuje poměr mezi velikostí elektrické síly, která drží pohromadě atomy, přitahuje elektrony k protonům, záporné ke kladnému, a silou gravitace, která drží pohromadě celý vesmír.“
Londesborough barvitě vtáhl posluchače do problematiky slunečního záření a fotosyntézy. Životu nezbytnou reakci, kterou člověk neumí napodobit, vtipně přirovnal k omlazení unavených seniorů.
„Oxid uhličitý a voda nechtějí reagovat. Dáte jim soukromý prostor a nic, ani pusinka,“ komentoval vědec. „Kytky a další organismy je ovšem umí proměnit v glukózu a kyslík. Glukóza je jako mladý muž plný energie, který chce ukázat holkám, jak je sexy. Kapalný kyslík je pro mě zase mladá, krásná a přitažlivá holka, která reaguje s každým.“ Jejich reakci, při které se uvolní velké množství nahromaděné energie, demonstroval na hořících kukuřičných křupkách.
Vše je energie
Michael Londesborough patří mezi přední světové popularizátory vědy. Pochází z Londýna, během doktorského studia na univerzitě v Leedsu pracoval několik týdnů v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR v Řeži. V Česku se mu zalíbilo natolik, že se v roce 2003 vrátil.
Řeč se poté točila okolo objevu ohně, průmyslové revoluce a závislosti na fosilních palivech, kterou Londesborough přirovnal k závislosti kuřáka na nikotinu. „Pokud zdroj návykové látky dochází, začíná se chovat iracionálně. Dokážeme se vyrovnat s tím, když nám začnou naše návykové látky, levné uhlovodíky, docházet?“ ptal se.
Divákům vzápětí představil alternativní zdroje energie jako biomasu nebo bioplyn. „Svůj bioplyn používám v létě ke grilování. Když sousedům vysvětluji, na čem jsem steaky připravil, odjíždějí,“ pochlubil se s humorem sobě vlastním.
A po bouřlivé přednášce následoval bouřlivý potlesk. Nadšení neskrýval ani Roman Kubínek, vedoucí katedry experimentální fyziky přírodovědecké fakulty. „Perfektní lekce z popularizace. Nešlo o žádné unikátní experimenty, ale o souhru mezipředmětových vazeb mezi fyzikou, chemií a biologií. Co studenty muselo nutně obohatit, bylo pochopení, že dochází k přeměnám energie nejrůznější podstaty a že prakticky veškerá energie pochází ze Slunce,“ uvedl Kubínek.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.