Po experimentech s miniroboty čeká studenty problém za milion dolarů

Ilustrační foto:
archiv katedry
pondělí 3. prosince 2012, 10:04 - Text: Velena Mazochová

Navigace minirobotů, fungování senzorů v inteligentních budovách nebo takzvaný narozeninový paradox – tato zajímavá témata nabízí cyklus přednášek, který pro studenty středních škol připravila katedra informatiky na přírodovědecké fakultě v tomto i příštím semestru.

Kolik přátel musíte mít na Facebooku, aby pravděpodobnost, že dva z nich budou mít narozeniny ve stejný den, byla větší než padesát procent? Možná překvapí, že stačí pouhých dvacet tři. Jedna z přednášek pojednávala právě o tomto fenoménu, nazývaném Birthday paradox.

Studenti se seznámili také s miniroboty Khepera III. „Roboty Khepera lze využít při studiu umělé inteligence, v počítačových sítích a dalších oblastech. Někteří naši studenti s nimi experimentují při řešení bakalářských a diplomových prací,“ uvedl vedoucí katedry docent Michal Krupka. Na své přednášce představil studentům základní úlohy, které lze s roboty řešit pomocí logického programování.

Účastníci cyklu mohli získat nové poznatky z oblasti logického programování či fraktální geometrie nebo se vydat k základním kamenům virtuální reality.

O jednom z největších problémů současné informatiky, za jehož vyřešení vypsal americký Clay Institute odměnu jeden milion dolarů, pojedná populární formou přednáška profesora Radima Bělohlávka, připravená na pátek 7. prosince.

Účastníci se dále dozvědí o výzkumu algoritmů na špičkových akademických pracovištích i ve firmách jako jsou Google nebo Microsoft. Uvidí také příklady problémů, které neumí vyřešit žádný počítač.

Zájemci se na přednášky nemusí hlásit dopředu a není ani nutné zúčastnit se všech. Cyklus, který pro studenty středních škol organizuje katedra informatiky již třetím rokem, bude pokračovat i v příštím semestru.

Studenti se mohou těšit na techniky filtrování spamu, dozvědí se, jak počítače pomáhají zachraňovat lidské životy nebo jak s jejich pomocí „organizovat zločin“.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.