Pevnost poznání byla lákadlem Olomoucké muzejní noci

Projekce na fasádě Pevnosti poznání.
Fotogalerie: Jan Andreáš
sobota 16. května 2015, 10:46 - Text: Martina Šaradínová, Pavel Konečný

Návštěvníci všech věkových skupin zavítali v pátek večer do Pevnosti poznání, na přírodovědeckou fakultu či do Konviktu a univerzitní knihovny. Olomoucká muzejní noc přilákala stovky lidí, hlavním magnetem byla Pevnost poznání. 

„Jen za první hodinu přišly tři stovky lidí,“ potvrdila za Pevnost poznání Martina Vysloužilová. Oddat se mohli venkovní projekci časoměrného dokumentu zachycujícího proměnu bývalého dělostřeleckého skladu v muzeum vědy, nebo okusit porci historie prostřednictvím rozjařeného velkoformátového komiksu nebo vtipného a poučného divadelního představení animátorů. „Právě oni vzali návštěvníky o několik dekád do minulosti a názorně předvedli každodenní život v Pevnosti v dobách, kdy v ní nebyl prostor tolik pro vědu jako spíš pro munici pro dělostřelectvo,“ objasnila Vysloužilová.

Od optiky k netopýrům

Lidé pozorovali hvězdy skrze profesionální astronomické dalekohledy, prohlédli si exponáty z optiky spojené s výstavou olomouckého Muzea umění věnovanou maďarsko-francouzskému vědci a umělci Victoru Vasarelymu. Děti zažily malování na obličej a s Českou společností pro ochranu netopýrů se dozvěděli, jak lze netopýry chránit a pomáhat jim.

„Rekonstrukce pevnosti je úžasná. Expozice jsou navrženy tak, aby rozvíjely dětskou fantazii, což jako učitelka oceňuji.  Exponáty jsou doloženy vědou, není to nahodilé a má to hlubší smysl,“ prohlásila Alice Hovadíková z Olomouce.

Podobně Olomoučanka Renata Veselská, která byla v Pevnosti poznání se synem, potvrdila, že se brzy vrátí. „Vyzkoušel všechny aktivity, které byly dostupné,“ konstatovala.

Programový ředitel Pevnosti poznání Jakub Ráliš podotkl, že šlo jen o malou ochutnávku. „Zájem veřejnosti nás mile překvapil a doufáme, že jsme návštěvníky navnadili na to, aby si užili Pevnosti celý den. Přes noc jsme otevřeli pouze přízemí, protože se jedná o unikátní národní kulturní památku, která má pouze omezenou kapacitu. Proto se davy lidí nedostaly do jiných expozic. Zároveň jsme nechtěli nabourat koncept muzejní noci, aby se návštěvníci podívali i do dalších institucí ve městě,“ objasnil Ráliš.

Noční hlavolamy

Na přírodovědecké fakultě návštěvníci prokázali, že jim při Olomoucké muzejní noci nestačí jen pasivní prohlížení exponátů. Do rukou brali různé kovové či dřevěné hlavolamy, hlavu si lámaly při nejrůznějších skládačkách i deskových hrách. Mezi návštěvníky byly nejčastěji rodiny s dětmi, skupinky náctiletých či mladé páry.

„Největší zájem měli návštěvníci o hlavolamy pro jednotlivce. I když je pak třeba řešili společnými silami,“ řekl Jiří Hátle z Matematické kavárny.

V případě deskových her si lidé zkoušeli zejména hry, které dosud neznali. To potvrdila i Simona Macháčková. „Doma často hrajeme Scrrable nebo Monopoly, ale tady jsme chtěli zkusit něco nového. Při Olomoucké muzejní noci jsme zvládli i dvě muzea ve městě, na přírodovědecké fakultě jsme poprvé.  Líbí se nám tady,“ uvedla žena.

Z terasy v šestém patře pak zájemci dalekohledem sledovali oblohu.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.