Olomoucin a Roskovitin mají následovníky - zatím beze jména
Klíčové poznatky o aktuálních výsledcích špičkového výzkumu přírodních protinádorových léčiv přinesl mezinárodní kongres Natural Anticancer Drugs, který proběhl na přelomu června a července v prostorách Právnické fakulty UP. Zúčastnila se jej řada světově uznávaných odborníků, kteří se věnují studiu mechanismů protinádorové aktivity přírodních látek.
Profesor Miroslav Strnad, vedoucí Laboratoře růstových regulátorů, která je společným pracovištěm Přírodovědecké fakulty UP a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, seznámil účastníky olomouckého kongresu s nejnovějšími výsledky výzkumu nových látek. Ty jsou vyvinuty na bázi rostlinných hormonů – cytokininů, které slibují výrazně vyšší účinky při léčbě nádorových onemocnění než v současnosti úspěšně testovaný Roskovitin.
„Mechanismus těchto nových látek se ukazuje jako mnohonásobně účinnější zvláště v léčebných aplikacích nádorů jater. Zajímavé jsou především tím, že postihují nádory velmi široce, neboť kombinují celou řadu účinků v jedné molekule,“ vysvětlil Strnad. Podle jeho slov jde o velmi nadějné „potomky“ protinádorových látek známých pod názvem Olomoucin a Roskovitin. Právě ten poslední nyní pod komerčním názvem Seliciclib končí druhou fázi klinického zkoušení v Evropě a USA. Na cestě od účinné látky k léku se tedy dostal zatím nejdál.
Mezi významné účastníky, kteří v Olomouci přednesli svá aktuální odborná sdělení, patřili například David Newman, vedoucí výzkumu přírodních látek jednoho z nejvýznamnějších ústavů ve vývoji protinádorových léčiv - National Cancer Institute (USA), a Doriano Fabbro z firmy Novartis. Právě on přispěl k objevu sloučenin používaných například při léčbě chronické myeloidní leukémie. Dále Frank Koehn ze společnosti Pfizer, Stefan Knapp z University Oxford a Young-Joon Surh z Koreje (Seoul National University).
Plenární přednášku na kongresu uvedl také jeden z nejvýznamnějších českých vědců současnosti profesor Jiří Bártek, který patří ke světové špičce v oblasti biologického výzkumu buněčného cyklu u normálních a nádorových buněk - vedoucí laboratoře Cell Cycle and Cancer ve výzkumném ústavu Danish Cancer Society v Kodani.
„Podařilo se nám získat špičkové řečníky v daných oborech z akademické sféry i z prostředí výzkumných pracovišť farmaceutického průmyslu. Výzkumníci z byznysu na vědecké konference příliš často nejezdí, protože firmy svůj výzkum víceméně tají, a sem vlastně unikátně přijela desítka šéfů výzkumu z různých farmaceutických firem. To také přilákalo řadu špičkových vědců ze světově uznávaných výzkumných center,“ zhodnotil profesor Strnad průběh kongresu.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.