Olomouc se poprvé zalíbila malým netopýrům jižním

Evžen Tošenovský z katedry zoologie se zabývá ochranou netopýrů.
Foto: Monika Kukalová
sobota 20. prosince 2014, 09:14 - Text: Martina Šaradínová

Vzácný netopýr jižní (Pipistrellus kuhlii), který má domov především ve Středozemí, letos poprvé zavítal do Olomouce. Odborníci z přírodovědecké fakulty a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zaznamenali hned dva jedince, na které je upozornili obyvatelé města. Jedná se o zatím nejsevernější doložený výskyt tohoto druhu v Česku. Jelikož tito savci žijí v koloniích, dá se předpokládat, že jich je v Olomouci více.

„V tuzemsku se vyskytují tři podobné druhy netopýrů, ale netopýr jižní se zde nachází zcela výjimečně. Vůbec poprvé byl zaznamenán v roce 2007 ve Znojmě a předloni v Brně. Olomouc je tedy teprve třetím místem v Česku, kde byl netopýr jižní nalezen,“ uvedl Evžen Tošenovský z přírodovědecké fakulty a České společnosti pro ochranu netopýrů.

Dospělý samec i netopýří slečna

Netopýr jižní je drobný netopýr s délkou těla do 55 milimetrů. Jeho hmotnost většinou činí jen do 10 gramů. Na hřbetní straně mívá patrný náznak pískového zbarvení a u většiny jedinců je na okraji létací blány mezi pátým prstem a nohou bílý, jeden až dva milimetry široký lem. Jeho typickým úkrytem jsou štěrbiny ve zdivu budov, nad okny či ve střešní krytině.

Netopýr jižní je příkladem synantropního druhu, vyskytuje se tedy v blízkosti lidí. S nimi se dostali do kontaktu i oba olomoučtí jedinci. V jednom případě se jednalo o samce nalezeného na Dolním náměstí. „Byl to pohlavně dospělý samec, patrně měl na některém domě úkryt, kde se pářil. Bohužel byl zraněný a po několika dnech uhynul,“ uvedl Tošenovský. Ve druhém případě lidé přivolali odborníky k netopýří slečně. „Jednalo se o mladou samičku, která se narodila v letošním roce. Vzhledem k termínu nálezu musela pocházet z kolonie sídlící v Olomouci,“ doplnil Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Na otázku, proč se tito drobní letouni dostávají mnohem severněji než dříve, není podle odborníků jednoznačná odpověď. Areály výskytu některých netopýřích druhů se často poměrně významně mění. Dokladem toho je třeba další druh rodu Pipistrellus – netopýr parkový. Zatímco zhruba před 20 lety se v našich končinách vyskytoval velmi vzácně, dnes naopak patří k široce rozšířeným druhům. Olomoucké „návštěvníky“ ale mohla zřejmě ovlivnit i loňská mírná zima.

Odborníci uvítají informace

Netopýři patří ke skupinám živočichů, které stále nejsou dostatečně prozkoumány. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy je pro laika prakticky nemožné. Proto odborníci vítají každou zprávu o výskytu těchto savců, kterou od veřejnosti dostanou, byť by se jednalo o uhynulého jedince nebo fotografii. „Získáme tím nejen důležitou informaci o výskytu daného druhu, ale často nás to může přivést i k nálezu celé kolonie,“ vysvětlil Tošenovský. V Olomouckém kraji lze o nálezu netopýra informovat odborníky e-mailem na adresách tosenovsky@birdlife.cz nebo jiri.safar@nature.cz.

V Česku žije 27 druhů netopýrů. Obývají nejen parky či jeskyně, ale mnoho z nich se zabydluje například ve škvírách panelových domů. V souvislosti se zateplováním paneláků jim ale řada úkrytů ubyla, proto častěji míří i do staré městské zástavby. Všichni netopýři jsou chránění a zákonné ochraně podléhají také jejich úkryty.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.