O výsledky výzkumu vědeckých center se zajímala desítka firem

Exkurze v laboratořích Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů.
Foto: Velena Mazochová
čtvrtek 6. listopadu 2014, 11:14 - Text: Velena Mazochová

Expertní spolupráci ve fyzikální chemii, molekulární biologii nebo biotechnologii nabídlo včerejší setkání Science Meets Business in Olomouc. Nejnovější výsledky výzkumu a možnosti aplikace předvedly firmám Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) a Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM).

Výzkum a aplikační potenciál holických center představili Pavel Tuček, Lucie Plíhalová a Libor Hájek, kteří zástupcům firem objasnili konkrétní možnosti propojení akademické a komerční sféry.

„Pro konkrétní aplikace umíme vyvinout přístroje a připravit funkční materiály na míru,“ zdůraznil Tuček při prezentaci RCPTM. Požadavkům komerční sféry se stále intenzivněji otevírá také Centrum regionu Haná. „Nadějné výsledky výzkumu jsme schopni dopracovat pro potřeby firem a vytvořit inovativní produkt, který je převoditelný do praxe,“ uvedla za CRH Plíhalová.

Nabídka aplikací vědecko-výzkumných výstupů do praxe komerčních firem se týkala především vývoje nových růstových stimulátorů a jejich transferu do odvětví zemědělství i kosmetiky, výzkumu uhlíkových struktur a nanomateriálů.

Možnost seznámit se s novými výsledky výzkumu využili zástupci firmy Agra Group, největšího tuzemského výrobce kapalných růstových hnojiv a stimulátorů. „Máme za sebou už jeden společný projekt zaměřený na biologicky aktivní látky – cytokininy a auxiny. Věnujeme se jim dlouhodobě a kvůli nim jsme tady i dnes,“ objasnil firemní specialista pro ochranu rostlin Martin Bárnet.

Program zahrnoval také prohlídku konkrétních provozů, kde si zájemci mohli ověřit vybavenost špičkovými přístroji. Při komentovaných exkurzích nahlédli do mikroskopického parku, spektroskopické a magnetické laboratoře RCPTM a v Centru regionu Haná si prohlédli nové zařízení pro sledování fenotypických znaků rostlin – fenotypizační linku.

Setkání výzkumníků a zástupců podnikatelské sféry jsou podle Tučka oboustranně přínosná. „Určitě to má dopad pro firmy, které si uvědomí, že formou smluvního výzkumu dochází k rychlé komerční aplikaci,“ řekl Tuček.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.