Najít poklad? S navigací skoro žádný problém
Kolem map se točila včerejší závěrečná přednáška jarního běhu Dětské univerzity. Malí vysokoškoláci se učili v mapách číst a vydali se také na pátrání po ztraceném chlapci či sladkém pokladu. Průvodci jim byli Kryštof Kolumbus, četník nebo cikánka.
„Ztratilo se dítě, ztratilo se dítě!“ běhal po aule přírodovědecké fakulty Aleš Vávra v uniformě. „Neviděli jste Vašíka, ztratil se někde u Karviné,“ vyptával se přítomné cikánky Heleny Kilianové a také studentů. Dostávalo se mu sice záporných odpovědí, ale nakonec Vašíka v osadě Kempy vypátrali. Stačilo jen naslouchat hlášení a pozorně sledovat chlapcovu trasu na mapě.
To už nejmladší studenti Univerzity Palackého od maskovaných pracovníků katedry geoinformatiky věděli, co se v mapě jak značí nebo co vyjadřuje měřítko a také naopak co do mapy nepatří. Orientaci si přitom vyzkoušeli nejen na papíře, neboť zatímco ztracený Vašík byl imaginární, sladké poklady čekaly na skupinky hledačů na různých místech Envelopy.
K jejich snadnějšímu nalezení dostaly děti GPS navigace s nastavenými souřadnicemi. Ovšem problémy kolikrát nastaly v samotném cíli, a to ne kvůli možné několikametrové odchylce navigace. „Tady je!“ jásala jedna ze skupinek, když konečně po deseti minutách hledání kolem jediného stromu na břehu Moravy objevily pod hromádkou klacíků a listí pytlík s lízátky.
Závěrečné výukové odpoledne Dětské univerzity mělo dobrodružný náboj, příští týden děti čeká jiné, formálnější dobrodružství, a sice páteční slavnostní promoce. Na tu mají absolventi přinést obrázek přednášky, která je během jarní výuky nejvíce zaujala.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.