Nadaní středoškoláci si vyzkoušeli vědu ve špičkových podmínkách

Studenti si vyzkoušeli práci v laboratoři.
Foto: Martina Šaradínová
úterý 18. listopadu 2014, 13:16 - Text: Martina Šaradínová

Práci v univerzitním vědeckém centru si dnes vyzkoušeli nadaní žáci a studenti gymnázií, kteří přijeli do Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM). Mladí zájemci o vědu od Ostravy až po Rakovník v laboratořích připravovali nanočástice stříbra i kvantové tečky. V příštích měsících budou bádat i v Centru regionu Haná a Ústavu molekulární a translační medicíny.

„Snažili jsme se studentům ukázat, že nanotechnologie nejsou nic neuchopitelného. Zjistili, že řadu těchto materiálů mají na dosah, protože mnohé se již uplatňují v praxi,“ uvedla Jana Soukupová z RCPTM.

Exkurzi předcházelo samostudium

Přítomných 14 žáků a studentů absolvovalo takzvanou T–exkurzi. V online prostředí si předem nastudovali informace k dané problematice a díky tomu se pak přímo na místě mohli v poznání dostat mnohem dále než při běžných exkurzích.

„Smyslem je dát nadaným dětem dostatek podnětů a nabídnout prostor, kde se mohou rozvíjet. Druhá věc je snaha motivovat je pro přírodovědné a technické obory. Víme, že jejich zájem o konkrétní obor je často dán tím, s kým se setkají a kdo v nich dokáže vzbudit pozornost,“ uvedl metodik pro podporu talentovaných Talentcentrum Vojtěch Tutr.

Poprvé v Olomouci

Většina aktivit se dosud odehrávala v Praze a okolí, nadané děti zavítaly i do Brna. Návštěva Univerzity Palackého je ale první v pořadí. Přispěl k tomu absolvent Pavel Rušar, který se stal lektorem projektu Talnet. „Napadlo mě, že by bylo dobré zdejší univerzitu zapojit. Smyslem všech tří návštěv v Olomouci je ukázat přímo v praxi špičková vědecká centra, která se zde nacházejí. Aby to nebylo líto některým humanitně zaměřeným studentům, zorganizujeme také exkurzi na filozofické fakultě,“ doplnil Rušar.

Mladým badatelům se v laboratořích líbilo. „I když jsem humanitně založený člověk, exkurze mě nadchla. Předčilo to mé očekávání. Je úžasné, že si můžeme vyzkoušet takové moderní postupy a pracovat s moderními technologiemi, navíc za přítomnosti odborníků. Pro mě je to velké plus,“ uvedl student septimy ze severomoravského Vítkova.

O výhodách nanočástic se nechal poučit i žák teprve čtvrté třídy základní školy Maxmilián Jurčenko z Prahy. „Moc se mi to líbí a získal jsem mnoho nových znalostí. Experti ochotně všem pomáhali a vše vysvětlovali. Přírodní vědy mě velmi baví a určitě chci studovat fyziku,“ potvrdil chlapec. Po práci v laboratořích si studenti prohlédli i další části RCPTM. 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.