Mykologové vyrazí po konferenci na houby
Čeští a slovenští mykologové se v Olomouci setkali na vědecké konferenci. Její oficiální část dnes končí, zítra čeká odborníky procházka lesem.
Vědci, pracovníci výzkumných ústavů a v malé míře i amatérští mykologové dorazili na třetí česko-slovenskou konferenci, která se koná každé dva roky. V Olomouci ji spolupořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého spolu s Českou vědeckou společností pro mykologii.
„Nové analýzy molekulárních znaků přinesly změny v taxonomii, tedy v zařazování hub v kontextu jmen, a také nové metody,“ shrnula hlavní události oboru za poslední dva roky docentka Michaela Sedlářová z katedry botaniky.
Ačkoliv konferenci otevřela přednáška Lanýž letní v České republice, její podstatnou část tvořila fytopatologická mykologie, tedy interakce mikroskopických hub s rostlinami a choroby rostlin houbového původu.
Odborníci se zabývali ale i taxonomií askomycetů či bazidiomycetů nebo biodiverzitou mikromycetů. Tedy houbami malých či spíše mikroskopických rozměrů. Na olomoucké konferenci zaznělo přes třicet odborných příspěvků a byly představeny tři desítky posterů.
Posláním konference je podle její organizátorky Michaely Sedlářové kromě navázání spolupráce i osobní kontakt s kolegy. K tomu slouží také společná exkurze v terénu. „Sice je letos sucho, ale máme vytipovaná vlhčí místa a doufejme, že najdeme i něco vzácnějšího,“ řekla Sedlářová před společným sobotním výletem. Posbírají prý všechno a pak se od sebe navzájem učí. Někteří už začali, když našli již dnes houby u chodníku před právnickou fakultou, kde se konference konala.
Před čtyřmi roky se konference uskutečnila poprvé v Brně a předloni na Slovensku. Tam by se měla pomyslná štafeta nyní přesunout.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.