Michal Mičuda z katedry optiky publikoval v prestižním časopise Nature Physics

Náhled elektronické verze časopisu Nature Physics.
pátek 13. července 2012, 14:01 - Text: Lenka Skácelíková, Velena Mazochová

Vědecký pracovník Katedry optiky Přírodovědecké fakulty UP Michal Mičuda publikoval výsledky experimentálního stanovení dimenze klasických i kvantových systémů v odborném časopise Nature Physics. Text, jehož je Mičuda spoluautorem, odpovídá na otázku, zda je možné určit dimenzi neznámého systému pouze z měření na systému samotném. 

„Experimentální pozorování je obvykle popsáno pomocí teoretických modelů, které předpokládají určitý počet parametrů neboli dimenzi daného pozorovaného systému," uvedl doktor Mičuda. Výsledky práce přirovnal ke koupi nového auta, které si zpravidla vybíráme podle parametrů jako jsou barva, výkon, spotřeba nebo bezpečnost. "Náš experiment úspěšně demonstroval metodu, která z měření na neznámém fyzikálním systému dokáže určit minimální počet parametrů nutných pro jeho popis,“ objasnil Mičuda. 

Přínos daného postupu má podle Mičudových slov praktickou využitelnost například v oblasti kvantové kryptografie, jejíž metody dokážou při přenosu dat odhalit odposlech, například při přenosu dat mezi dvěma bankami.

Dalšími autory textu Experimental estimation of the dimension of classical and quantum systems, který vyšel v Nature Physics, jsou vědečtí pracovníci z Institutu fotonických věd u Barcelony (ICFO), Univerzity v Bristolu a Katedry optiky Přírodovědecké fakulty UP. Teoretický koncept připravili pracovníci týmů profesora Antonia Acìna a profesora Juana P. Torrese z ICFO.

Roční experiment provázely zprvu technické obtíže. „Několikrát se měnily jeho klíčové součásti. Osobně jsem se na výzkumu podílel dva měsíce, kdy se nám s kolegou doktorem Martinem Hendrychem podařilo naměřit finální data experimentu,“ uvedl Mičuda. 

Kritéria pro uveřejnění článku v Nature Physics jsou přísná. Publikované práce musejí oslovit čtenáře nejen v oboru, ale také musí mít význačný dopad pro celé spektrum fyzikálních oborů.

Odkaz:

http://www.nature.com/nphys/journal/vaop/ncurrent/full/nphys2334.html

 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.