Majáles zahájily lživé mapy i vzpomínky na srpen 1968
Třídenní majálesový maraton odstartoval včera odpoledne dvěma vědeckými kavárnami. Vzhledem k brzké hodině se mnohem větší návštěvnosti dočkala setkání nad lživými mapami vedená Vítem Pásztem a Lukášem Markem za podpory profesora Víta Voženílka.
Geoinformatici z přírodovědecké fakulty a občanského sdružení Buď geo… třicetihlavému publiku v Café & Baru Mezi Světy ukázali rovnou celou řadu příkladů, jak mapy zkreslují skutečnost, a sice někdy i zcela nezáměrně. Problém například nastává už jen při převodu zemského povrchu do mapové roviny.
Jak přenést Zemi na papír
„Geoid je složité a matematicky těžko definovatelné těleso. Proto se vymyslela další aproximace, rotační elipsoid, u kterého už dokážeme přesně spočítat osy a vůbec matematicky s ním pracovat. A z něj už můžeme různými způsoby přenášet obraz Země do mapy. Už tento proces ukazuje, jak mapa může lhát, jak zakřivujeme skutečnou informaci, abychom ji mohli zobrazit na papíru,“ narazil hned v úvodu přednášky Pászto na problematiku přenosu skutečnosti do mapy.
Následně s kolegou Markem divákům představili nejčastější kartografické přehmaty, které se v mapách objevují, jako například zjednodušování informací za účelem lepší čitelnosti nebo užívání časově neladících údajů coby ukázku horšího prohřešku. Upozornili přitom, že je důležité umět v mapě číst, sledovat legendu a také použít „selský“ rozum.
Mapa jako notový zápis
„Může to vypadat, že mapy jsou jeden velký podvod. O lež jde však, když do nějakého vyjádření vnesete úmysl. A když pominu úmysl, tak mapa lže, když je vytvořena pro nějaký konkrétní účel, ale je využita i pro účel jiný,“ komentoval příklady vedoucí katedry geoinformatiky Voženílek.
„Kartografie je o tom, že chci obsah sdělit, ne ho měnit, zkreslovat. Podle notového zápisu vznikne stejná melodie, ať ji hrajete v Austrálii nebo v Americe, stejně tak je to s mapami, Američan i Australan by měl dojít ke stejné informaci. Pokud ne, je něco špatně,“ dodal profesor.
Velkou roli při čtení map přitom hrají optické klamy a je důležité, aby tvůrce mapy vzal na vědomí všechny elementy, které by mohly uživatele při čtení mapy rušit.
Na druhou stranu geoinformatici publiku představili řadu příkladů map propagandistických z nejrůznějších historických etap, také map humorných, které v současnosti kolují po sociálních sítích. Zmíněno bylo i nedávné mapové fiasko společnosti Apple nebo úpravy geografických názvů či hranic sporných území v Google mapách podle toho, z domény které země je mapa spuštěna.
Zahraniční stáže za totality
Zatímco pracovníci katedry geoinformatiky přilákali do kavárny Mezi Světy tři desítky posluchačů, Svatopluk Loyka z ústavu soudního lékařství a medicínského práva lékařské fakulty, který hovořil před nimi, vzpomínal na počátky olomoucké pobočky mezinárodní organizace mediků IFMSA pro skromnější publikum. Zřejmě i kvůli časné odpolední hodině, navíc v zápočtovém týdnu, si jeho zkušenosti ze zahraničních stáží v šedesátých letech poslechlo pouhých pět zájemců komorně u jednoho stolu.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.