Luštitelé genů otevírají dveře
Od úterka do čtvrtka se můžete zastavit mezi vědci a prohlédnout si nejmodernější laboratoře zaměřené na výzkum rostlin.
Návštěvníci Centra strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, které je součástí olomouckého Centra regionu Haná, se setkají i s „luštiteli“ dědičné informace pšenice. Olomoučtí vědci na ní pracují v celosvětovém projektu pomocí unikátní technologie pro třídění chromozomů.
Připraven je rovněž výlet do fascinujícího světa rostlinné buňky, který poodhalí aktuální postupy genového inženýrství a další zajímavé novinky moderních biotechnologií.
Chybět nebude pátrání po genech, které pomáhají získat lepší rostlinné odrůdy nebo představení přístroje pro čtení genetické informace – sekvenátoru.
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin je jedním z vědeckých pracovišť Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum – společného projektu Univerzity Palackého a olomouckých pracovišť Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd.
Hlavním cílem centra je rozšíření výzkumných kapacit, koncentrace vědeckého potenciálu a efektivní transfer výsledků výzkumu do aplikační sféry. Klíčové vědecké aktivity centra zahrnují celou škálu jednotlivých oblastí intenzivního zemědělského a biotechnologického výzkumu, zejména proteinové, chemické a rostlinné biotechnologie.
Tři dny otevřených dveří jsou součástí dvanáctého ročníku Týdne vědy a techniky pořádaného Akademií věd ČR v několika českých a moravských městech v první polovině listopadu. V Olomouci se pracoviště na Sokolovské ulici poblíž Klášterního Hradiska otevře od 6. do 8. listopadu vždy od 8 do 16 hodin. Pro jednotlivce je vyhrazena až poslední hodina otevírací doby.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.