Letošnímu kartografickému dni vévodilo téma 3D tisku

Účastníci 9. kartografického dne si mohli prohlédnout i 3D tiskárny v chodu.
Fotogalerie: Martina Šaradínová
pátek 27. února 2015, 17:02 - Text: Martina Šaradínová

Populární 3D tisk a jeho využití (nejen) v kartografii byl ústředním tématem 9. kartografického dne, který se dnes konal v aule přírodovědecké fakulty. V jejím předsálí pak zájemci mohli sledovat 3D tiskárny v akci a prohlédnout si ukázky 3D výtisků.

Kartografický den nabízí každoročně příležitost pro setkání kartografů s odborníky vybraného oboru. „V Olomouci děláme poměrně dobře tematickou kartografii a díky tomu jsme se navázali spolupráci s různými obory. Kartografický den jsme začali pořádat v roce 2007 a tehdy jsme vůbec netušili, že se dočkáme devátého ročníku. Nyní už naopak věřím, že se dostaneme k dvojcifernému číslu před názvem,“ uvedl vedoucí pořádající katedry geoinformatiky Vít Voženílek.

Zatímco v minulosti byl kartografický den věnován například územnímu plánování, klimatu či statistice, letos přišly na řadu 3D tiskárny. S nimi mají zdejší geoinformatici zkušenosti, již před několika lety díky projektu Grantové agentury ČR pomocí 3D tisku zpracovávali tyflomapy pro lidi se zrakovým postižením. 3D tisk je navíc jedním ze současných trendů vývoje informačních technologií. Využívá se v široké škále oblastí, od průmyslu přes zdravotnictví až třeba po umění.

„Možnosti 3D tisku omezuje jenom představivost. Jeho hlavní přínos spočívá v tom, že nám umožňuje stále se posunovat dál. Je na každém z nás, co si z něj vybere,“ uvedl jeden z přednášejících Jan Homola, šéfredaktor časopisu Konstruktér a webu 3D-tisk.cz. Ve své prezentaci ukázal využití 3D textu v automobilovém průmyslu, v medicíně při tvorbě různých protetika a náhrad na míru, v umění i pro vzdělávací potřeby. Velmi široká je i škála materiálů – od plastů přes papír až po kovy.

Uplatnění má ale 3D tisk i v kartografii. „Má bezesporu budoucnost i v prezentaci geoprostoru a tvorbě reálných 3D map,“ uvedl Voženílek. Členové katedry hovořili o 3D tisku jako o nástroji tvorby hmatových map a reálných 3D tematických map.

Na kartografické dny do Olomouce pravidelně jezdí Daniel Vrbík z Technické univerzity v Liberci. „Jsem kartograf, takže zde získávám nové informace a setkávám se s kolegy. Téma 3D tiskáren mi tolik blízké není, ale rád se nechám poučit,“ uvedl Vrbík.

Na 9. kartografický den letos přijelo přes sto účastníků z tuzemska i zahraničí.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.