Lednové Science Café aneb Kam směřuje vývoj nových léčiv?

Repro: Žurnál UP
pondělí 28. ledna 2013, 09:01 - Text: Milada Hronová

Za poslední dvacetiletí razantně stoupá množství peněz investovaných do vývoje nových léčiv. Nedochází ale k významnému nárůstu nových přípravků, které by byly uvedeny do klinické péče. Například v onkologii jsou tyto nové léky navíc stále dražší a méně účinné.

Boris Cvek z katedry buněčné biologie a genetiky se chystá ve své přednášce Racionální design léčiv jako slepá ulička. Jaké jsou alternativy? hovořit především o tom, jaké jsou konkrétní příčiny současného stavu ve vývoji nejnovějších léků. Zároveň poukáže na alternativy, jež se nabízejí.

Doktor Cvek přednáší buněčnou biologii a filozofii přírodních věd. Postgraduálně studuje filozofii na katedře filozofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Cílem jeho výzkumné práce je prosadit antabus (disulfiram) – starý a levný lék proti alkoholismu – do onkologické léčby.

Na pozvání amerických vědců vedl také semináře na téma Disulfiram jako neziskový lék na onkologické klinice v Detroitu a na Kalifornském technologickém institutu v Pasadeně. Spolupracuje s harvardským profesorem Vikasem Sukhatmem, který v Bostonu založil společnost GlobalCures pro vývoj neziskových léků. Příznivci Science Café se v této souvislosti tedy dovědí také o spolupráci Univerzity Palackého s prestižními americkými univerzitami.

Populární setkání veřejnosti s vědci, které pořádá AFO s univerzitním projektem PopUP, proběhne v úterý 29. ledna od 18 hodin v horním patře kavárny Café 87. 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.