Laserový den: teorie i laserové a optické hrátky

Experiment zviditelnění zvuku.
Foto: Martina Šaradínová
čtvrtek 2. května 2013, 13:16 - Text: Martina Šaradínová

O využití laseru ve vědě i budování nových laserových center v Dolních Břežanech u Prahy v rámci projektů ELI Beamlines a HiLASE hovořili dnes účastníci Laserového dne na přírodovědecké fakultě. Kromě teorie bylo na programu i několik experimentů.

„Cílem Laserových dnů je předat studentům know-how mladých vědců, kteří na obou projektech pracují. Druhým úkolem je popularizace obou projektů, tedy snaha informovat studentskou i vědeckou veřejnost o tom, proč se tak velké projekty připravují, jaká je možnost spolupráce mezi projekty a univerzitou,“ uvedl jeden z organizátorů akce Michal Vích z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Obdobné akce se již uskutečnily také v Hradci Králové a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Obě laserová centra se staví v jednom komplexu od října loňského roku. Zatímco HiLASE bude zaměřeno na aplikovaný výzkum, ELI Beamlines bude určeno pro základní fyzikální výzkum. Zástupci obou projektů v Olomouci přiblížili například základní fungování laserů, ultraintenzivní lasery, aplikace laserů v průmyslu, lékařství i výzkumu, urychlování částic laserem či mezioborové aplikace laserem generovaného záření a částic. Výklady byly proloženy drobnými optickými či laserovými experimenty. Za použití jednoduchých pomůcek účastníci přihlíželi například zviditelnění zvuku laserem či polarizaci světla.

Podle Vícha se lasery využívají v celé škále oborů, od telekomunikací přes informační technologie, medicínu, energetiku až třeba po zábavní průmysl. „Využití laseru se ale neustále rozšiřuje, protože se staví stále nová a nová laserová centra. Laser se již dostal do běžného života, každý má zřejmě doma CD, světelné diody, někteří vlastní laserová ukazovátka a podobně. Lasery se používají třeba i při snímání čárových kódů v obchodě. Velmi často se využívají v medicíně, k řadě pokusů je potřebují i přírodovědci,“ doplnil Vích.

Budovy špičkových laserových center by měly být v Dolních Břežanech dokončeny v příštím roce, v plném provozu začnou fungovat nejpozději v roce 2017. V centru ELI Beamlines mají být umístěny technologie s jedinečnými parametry, jimiž se nemůže pochlubit žádné jiné pracoviště na světě. Centrum nabídne i postgraduální vzdělávání studentům přírodovědných a technických oborů. Laserové centrum HiLASE se bude zabývat výzkumem a aplikacemi pevnolátkových diodově čerpaných laserů s vysokou energií a vysokou opakovací frekvencí. Tento druh laserů není v současně době komerčně dostupný. Na projektech za sedm miliard korun se podílí 13 evropských zemí a 40 vědeckých a akademických institucí. Další laserová centra mají vzniknout v Rumunsku a Maďarsku.

 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.