Konference na přírodovědecké fakultě představila mladé badatele

Účastníci konference v sekci Badatel.
Foto: Martina Šaradínová
středa 15. května 2013, 12:59 - Text: Martina Šaradínová

Možné budoucí naděje přírodních věd se dnes prezentovaly na 7. studentské konferenci mladých přírodovědců. Středoškoláci své práce připravili během uplynulého roku i ve spolupráci s odborníky z přírodovědecké fakulty. Cílem akce je podchytit mladé talenty a případně je nalákat ke studiu na Univerzitě Palackého.

„Smyslem akce je popularizace přírodních věd. Studenty vedeme k tomu, že v přírodních vědách mohou najít smysl života a zajímavé uplatnění,“ uvedla Ludmila Zajoncová, manažerka projektu Přírodní vědy 21. století, jehož součástí je i konference mladých přírodovědců.

Studenti soutěžili ve třech sekcích

Konference byla rozdělena do tří sekcí. V sekci Věda je zábava soutěžily kolektivy, které na školách docházejí do přírodovědných kroužků. „Na počátku roku je vyhlášeno téma, letos jsme se zaměřili na problematiku Člověk a zdraví – výživa lidstva. Během roku školám pomáháme tím, že jim dodáváme chemikálie, navrhujeme možnosti chemických pokusů či didaktických pomůcek. Studenti vypracují písemné práce, které vyhodnotíme a středoškoláci je na konferenci představí během krátké prezentace,“ řekla Zajoncová. Do této části soutěže se zapojilo přes dvě stě studentů ze 14 kroužků, dnes na konferenci jich vystoupilo zhruba 150. Práce zaměřili například na vliv potravin na zdraví, pitný režim, návykové látky u mladistvých či kvalitu včelího medu.

Druhá sekce Badatel je určena studentům, kteří vědecké práci věnují více času a navštěvují pracoviště na přírodovědecké fakultě. Letos se jí účastnilo 14 soutěžících. Ve třetí sekci Labyrint skládali písemné testy účastníci internetové soutěže. 

Znalosti hodné vysokoškoláků

Svoji práci nazvanou Vliv vybraných kovů na sodno-draselnou pumpu dnes prezentoval student čtvrtého ročníku gymnázia v Povážské Bystrici Maroš Huličiak. Vědecké činnosti se věnuje od deváté třídy základní školy a daným tématem se zabývá již tři roky. Vypracoval o něm dva projekty, s jedním z nich uspěl loni na celosvětové soutěži v Istanbulu, kde získal třetí místo. „V dnešní prezentaci jsem se zabýval problematikou sodno-draselné pumpy, což je bílkovina v živočišné buňce. Kontaminoval jsem ji různými kovy a zjišťoval, jaký to má vliv na aktivitu bílkoviny. Výsledky mohou mít využití v prevenci či léčbě chorob způsobených těmito látkami. Jedná se například o šedý zákal, infarkt, dysfunkce ledvin či nervové poruchy,“ uvedl student, který si již podal přihlášku na dva obory na olomoucké přírodovědecké fakultě. Členové komise u něj ocenili znalosti, které v některých případech dělají problémy i posluchačům bakalářského studia.

Například Blanka Kuříková ze Střední zdravotnické školy ve Vsetíně se věnovala vlivu vrbovky růžové na metabolismus warfarinu a diklofenaku. „Pracovala jsem na tom celý rok i ve spolupráci s odborníky z lékařské a přírodovědecké fakulty. Na konferenci jsem byla i loni, s kolegy jsme vyhráli. Ve škole mám ráda hlavně chemii, chtěla bych jít studovat farmacii. Ale nevyučuji ani studium učitelství chemie na Univerzitě Palackého,“ uvedla studentka.

Podle Martina Kubaly, který má na starosti sekci Badatel, se talentovaní studenti ve škole často nudí. „Smyslem naší akce je dát jim možnost, aby se posunuli dál. Pro přírodovědeckou fakultu je to způsob propagace. Můžeme mladým lidem ukázat, že věda se tu dělá na vysoké úrovni. Část z nich se k nám následně hlásí,“ uvedl Kubala.

Součástí projektu Přírodní vědy 21. století jsou i přednášky pro středoškolské pedagogy, praktická cvičení pro středoškoláky či vytvoření databáze přírodovědných předmětů.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.