Kartografie využívá bezpilotní letouny i pohyb očí
Využití bezpilotních letounů a snímání pohybu očí bylo námětem dnešního kartografického workshopu na katedře geoinformatiky. Tvořil úvodní část čtyřdenní doktorandské konference.
„Pomocí rádiem řízených modelů lze získat velmi přesná data o reliéfu a vývoji krajiny i jednotlivých územích částí. Součástí modelu je dálkově ovládaná kamera, poskytující snímky, které mohou být následně zpracovány do podoby 3D modelů,“ popsal základní využití bezpilotních letounů odborný asistent katedry geoinformatiky Jakub Miřijovský.
Podle jeho slov lze bezpilotní technologii uplatnit v mnoha oblastech, například v říční geomorfologii, archeologii či zemědělství. „Pomocí speciální kamery jsme schopni vytvořit snímky, na nichž lze například přesně rozeznat zdravou a nemocnou vegetaci a dokumentovat, na kterém místě plodiny potřebují ochranu proti škůdcům,“ vysvětlil Miřijovský.
Dnešní workshop nabídl i další zajímavé téma - tak zvaný eye-tracking neboli snímání pohybu očí, často používaný v oblasti reklamy. Doktorandi z olomoucké katedry Stanislav Popelka a Alžběta Brychtová představili možnosti „oční kamery“ v oblasti úpravy a optimalizace map.
Odpolední vystoupení patří přední odbornici v oblasti kognitivní kartografie Saře Irirně Fabrikantové z curyšské univerzity. Spolu s dalšími předními kartografy bude také hostem zítřejšího hlavního dne setkání doktorandů geoinformatiky a příbuzných oborů.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.