Jak vejít a neuškodit aneb Letní škola humanitární pomoci

Worshop loňské Letní školy rozvojové spolupráce.
Foto: Lenka Mařincová
úterý 3. září 2013, 07:33 - Text: Lenka Skácelíková

Jediná akce v Česku zaměřená na téma rozvojové spolupráce a humanitární pomoci začne 8. září v Olomouci. Bude jí letní škola.

Šimon Pánek z organizace Člověk v tísni přiblíží účastníkům olomoucké letní školy život a práci na misích, na Hanou přijede také indický velvyslanec Venkatesan Ashok a paralympijští sportovci z Keni. Chybět nebudou ani dokumenty, neformální posezení a venkovní aktivity. Šestnáctý ročník Letní školy rozvojové spolupráce pořádá katedra rozvojových studií přírodovědecké fakulty s podporou ministerstva zahraničních věcí.

„Každý rok za námi do Olomouce přijede šest desítek lidí z celé republiky. Převážně jde o studenty nejrůznějších oborů – od medicíny přes mezinárodní vztahy, sociologii, politologii, pedagogické obory až po studenty rozvojových studií,“ uvedla organizátorka školy Eva Málková. Jak dodala, školu navštěvuji i lidé, kteří studenty nejsou, ale humanitární téma je oslovuje.

Organizátoři připravili řadu odborných přednášek, interaktivní workshopy. Jedním ze zajímavých workshopů je workshop s názvem Jaký je vztah mezi rozvojem a konflikty aneb Do No Harm – Vejdi a neuškoď. „Lektorka na konkrétních ukázkách dokáže, že i když přicházíme pomáhat s dobrým úmyslem, může tato aktivita mnohdy způsobit více škody než užitku,“ objasnila Málková. Workshop odhalí některé z možných důvodů, proč se může pomoc, která měla vést ke zlepšení podmínek, zvrtnout a někdy i rozpoutat konflikty.

„Osobně bych pozvala všechny zájemce na přednášku Šimona Pánka, ve které rozebere vývoj, minulost i současnost české humanitární pomoci a jaké to je pro člověka vůbec na misi vycestovat,“ naznačila Málková.

Letní školu provázejí také projekce dokumentů z Bosny a Hercegoviny, Moldavska a Mongolska vyrobených na oddělení komunikace Univerzity Palackého.

Přihlášky na Letní školu rozvojové spolupráce jsou již uzavřeny. V případě zájmu je ale stále možné kontaktovat organizátory a přihlásit se buď na celý program, nebo na jednotlivé přednášky. Letní škola se koná od 8. do 13. září na přírodovědecké fakultě – v aule a v učebně 5007. Workshopy se odehrají v menších učebnách v přízemí budovy.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.