Hledá se perpetuum mobile
Expozice v budoucím muzeu vědy Pevnosti poznání mohou svými nápady doplnit i vynalézaví školáci, kteří se zapojí do soutěže Moje perpetuum mobile. Smyslem je navrhnout originální interaktivní exponát. Technici jej následně vyrobí a umístí do výstavních sálů.
„Vyzýváme všechny koumáky a technické nadšence, kteří si své nápady nechávají v šuplíku, aby neváhali a poslali nám je na přírodovědeckou fakultu. Odměnou bude nejen podpis pod vítězným exponátem, ale také roční volná vstupenka do muzea,“ řekla koordinátorka projektu Pevnost poznání Blanka Krausová. Záštitu nad soutěží pro žáky základních a středních škol převzal rektor Miroslav Mašláň.
Technika ani materiál nerozhoduje
Školáci ve věku od deseti do 18 let nemusejí vymýšlet jen bájné perpetuum mobile. Stačí, když sami nebo s kamarády navrhnou exponát, který zaujme odbornou porotu. Technika výroby či materiál není rozhodující. Důležité je, aby výrobní cena nepřesáhla padesát tisíc korun.
„Návrh by měl odpovídat celkovému zaměření vědeckého centra, které návštěvníky originální formou seznámí s přírodními vědami. Exponát by měl vysvětlovat základní principy určitého jevu, přírodního zákona nebo například způsob fungování stroje, zařízení či předmětu vytvořeného lidskou rukou,“ vysvětlil organizátor soutěže Zdeněk Hrazdila.
Soutěž má navnadit mladé talenty
Přihlášky a návrhy musí zájemci poslat do 31. srpna letošního roku, aby řemeslníci Pevnosti poznání stihli vynález vyrobit. „Soutěž má ambice vyhledat mladé talenty v oblasti vědy a techniky a také přilákat školy z širokého okolí k aktivní účasti na budování science centra, které chceme otevřít zhruba za rok,“ doplnila Blanka Krausová. Porota bude hodnotit nejen atraktivitu, jedinečnost a neotřelost nápadu, ale také například grafické zpracování.
Pevnost poznání se stane prvním centrem popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě. Vedle čtyř stálých interaktivních expozic z oblasti přírodních a humanitních věd nabídne laboratoře, dílny, ateliéry, studia a multifunkční Laudonův sál. Kromě 200 exponátů bude součástí muzea také planetárium. Prostory jsou rovněž určeny pro doplňkovou školní a mimoškolní činnost žáků a studentů. Celková investice na vybudování Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci činí 150 milionů korun.
Více informací k soutěži ZDE.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.