Gymnazista bádající na přírodovědecké fakultě postoupil do celostátní SOČ
Ve škole ho baví chemie a biologie, proto když ho učitel vybídl k účasti ve Středoškolské odborné činnosti (SOČ), dlouho neváhal. První zkušenost se skutečnou vědeckou prací student olomouckého hejčínského gymnázia Tobiáš Nevřiva získával v laboratořích přírodovědecké fakulty, kde v odebraných vzorcích vody z místních toků zjišťoval přítomnost léčiva ibuprofen. Spolupráce se vyvedla - výsledky bádání v červnu představí na celostátním finále SOČ.
„Práci jsem se věnoval od počátku školního roku. Analyzoval jsem vzorky, které jsem opakovaně získal z Mlýnského potoka, řeky Moravy a čistírny odpadních vod v Olomouci. Vzorky jsem ale nejdříve musel v laboratoři vyčistit, derivatizovat a následně analyzovat na plynovém chromatografu,“ popsal svoji činnost student.
Zjištěné výsledky byly v souladu s ostatními srovnatelnými pracemi. Gymnazista dospěl k závěru, že situace v Olomouci sice není nijak alarmující, ale ibuprofen se ve vodě nachází. „Výsledky jsem očekával. S ohledem na ně budu sám při užívání tohoto léku opatrný, abych ho nebral zbytečně. Motivoval jsem k tomu i spolužáky. Jednou z cest, jak výskytu této látky v tocích omezit, je totiž nejen její odstranění, ale i propagace problematiky u laické a odborné veřejnosti,“ domnívá se Nevřiva, který se do celostátního kola probojoval v kategorii ochrana a tvorba životního prostředí.
Přestože ho bádání stálo spoustu volného času, vloženého úsilí nelituje. „Moc mě to bavilo. Za největší přínos považuji to, že jsem se mohl dostat do laboratoří přírodovědecké fakulty a zjistit, jak to tady vypadá. Vyzkoušel jsem si práci s přístroji, s nimiž bych se ve škole nedostal do styku. Určitě to bylo celé nad rámec školní výuky,“ doplnil mladík.
Spolupráci s ním si pochvaluje Pavlína Baizová z katedry analytické chemie. „Byl moc šikovný, věnoval tomu spoustu volného času. V laboratoři trávil například i jarní prázdniny, aby si mohl experimenty vyzkoušet. Nejtěžší bylo seznámit ho s laboratorními metodami, od pipetování přes úpravu vzorku až po koncovou analýzu. Vyzkoušel si vše, co by ho v budoucnu mohlo v laboratoři potkat,“ prozradila Baizová. Spolupráce s talentovanými středoškoláky pro ni není nová. Vedla již řady jejich prací a tři její „svěřenci“ se již v minulosti probojovali do celostátního kola SOČ.
Tobiáš Nevřiva se s prací Analýza léčiv ve vodních tocích města Olomouce zapojil i do klání Badatel. Prezentoval ji na 10. konferenci mladých přírodovědců v Pevnosti poznání.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.