GIS Day: Zeměpis v počítačích přilákal stovku zvídavých středoškoláků

Geocaching na Envelopě.
Fotogalerie: Velena Mazochová
středa 19. listopadu 2014, 10:36 - Text: Velena Mazochová

Více než stovka studentů středních škol se dnes sjela na přírodovědeckou fakultu kvůli na popularizační akci geografických informačních systémů GIS Day. Ten je zároveň impulsem pro páteční konferenci katedry rozvojových studií zaměřenou na technologie mapování v zemích třetího světa.

Katedra geoinformatiky připravila pro středoškoláky sérii krátkých přednášek a praktických cvičení. Kromě získání nových poznatků o moderních geoinformatických technologiích si mohli vytvořit vlastní mapu a vyzkoušet geocaching.

Mapa i poklad na Envelopě

Studenti měli příležitost využít i cloudovu technologii. „Umožňuje vytvořit mapu v prostředí internetu přímo přes webový prohlížeč bez nainstalovaného softwaru nebo programu. Mohou ji pak sdílet a poslat třeba kamarádům,“ vysvětlil doktorand z pořádající katedry Rostislav Nétek.

Pobyt v učebnách vystřídalo hledání pokladu pomocí navigace GPS v okolí fakulty. Skupinky pátračů postupovaly podle souřadnic. „Jako součást výuky zeměpisu je to zajímavé, když se vše dá určit pouze pomocí satelitu. Zaujala mě i mapa katastru, pomocí instrukcí jsme mohli vyhledat přímo číslo domu,“ zhodnotil student olomoucké střední průmyslové školy elektrotechnické Jakub Pudil.

GIS Day jako motivace

Den GIS je celosvětová akce, na které odborníci informují laickou veřejnost o tom, co jsou to geografické informační systémy (GIS) a jak ovlivňují každodenní život. „Dnes jsou rozšířeny prakticky ve většině oborů. Zjednodušeně řečeno jde o zeměpis v počítačích,“ objasnil Nétek.

Pro olomouckou katedru jde zároveň o další příležitost získat potenciální zájemce o studium geoinformatiky. Podle Nétka je zpětná vazba je vynikající, 50-70 procent účastníků GIS Day přichází posléze na katedru studovat.

Přínos geoinformatického dne potvrdil i učitel zeměpisu na Gymnáziu Šumperk Milan Polášek, který na GIS Day se svými studenty jezdí už dvanáctým rokem.  „Zvlášť čtvrťáci se rádi podívají, kam by eventuálně šli dál studovat. Máme na katedře geoinformatiky už několik absolventů, kteří si tady leccos vyzkoušeli a potom podali přihlášku,“ uvedl Polášek.

Mapování v rozvojových zemích v pátek

Využití geografických informačních systémů se bude věnovat také páteční konference určená studentům se zájmem o mapování v oblastech rozvojových zemí. Vybrané příspěvky odborníků z českých univerzit spojené s diskusí seznámí s vizualizací Papui – Nové Guiney nebo s mapováním pro egyptologickou expedici v Súdánu.

Přednášky nabídnou také výpověď map o současném stavu HIV/AIDS na africkém kontinentu nebo zkušenosti s technologií balonového mapování. „Snažili jsme se pro účastníky připravit zajímavý mix témat, technologií i přístupů,“ uvedl hlavní organizátor akce Jiří Pánek.

Začátek konference je připraven na 9:30 v prostorách cyrilometodějské teologické fakulty. Podrobný program ZDE.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.