Geoinformatici hodnotili vládní strategii pro prostorová data

Seminář zahájil profesor Vít Voženílek (vpravo).
Foto: Velena Mazochová
středa 3. července 2013, 14:26 - Text: Velena Mazochová

Budoucí geoinformační politika České republiky byla hlavním tématem dnešního odborného semináře na přírodovědecké fakultě. Zúčastnili se ho zástupci veřejné správy, státních institucí i komerční a akademické sféry.

„Chceme informovat odbornou veřejnost o přípravách vládní strategie a požádat je o formulaci stanovisek, doporučení a podnětů k její realizaci,“ uvedl člen přípravného týmu Jiří Horák z Vysoké školy báňské. Olomoucké setkání se soustředilo na vybraná témata konkurenceschopnosti, vzdělávání a legislativy v oblasti prostorových informací a služeb.

Prostorová data jednotně a bez chyb

„Za prostorové informace lze považovat jakoukoli informaci o území – od katastrálních map přes nerostné suroviny, sčítání lidu až k poplatkům za psy, povodním či nezaměstnanosti. Jde o všechna data, která lze lokalizovat a zanést do map,“ přiblížil vedoucí katedry geoinformatiky Vít Voženílek.

V době digitalizace a elektronizace prostoru je podle něj především nutno najít způsob, jak geoinformace efektivně využívat, jednotně vytvářet, spravovat, distribuovat a vyhodnocovat. „Jde o to vytvořit jakýsi rozcestník, který vám řekne, s jakým právem k nim můžete přistupovat, jestli za ně musíte platit, jaká je jejich přesnost, kde budou sdílena, kdo je za ně zodpovědný, jak rychle se musejí aktualizovat nebo jak budou navazovat na data ze sousedních zemí,“ shrnul Voženílek.

Podle Aleny Vondrákové z katedry geoinformatiky analýza a vyhodnocování prostorových dat mají významný dosah například i pro krizový management. „Je proto důležité, aby prostorová data nebyla vytvářena různými institucemi duplicitně a aby nevznikaly chyby,“ zdůraznila.

Strategie s oporou vládního usnesení

Připravovaná vládní strategie by měla sloužit právě ke koordinaci aktivit v oblasti prostorových informací. Ty se doposud řeší izolovaně a nejsou nijak provázány. „Dlouhodobě je zde proto snaha o nastavení standardů, například základních mapových vrstev, které budou sloužit pro tematické informační systémy různých rezortů,“ uvedla koordinátorka projektu GeoInfoStrategie z ministerstva vnitra Eva Kubátová.

Cílem připravovaného vládního dokument je i zefektivnění činnosti správních orgánů a čerpání peněz ze státního rozpočtu. Legislativní opora pro využití dat v agendě veřejné správy by měla být podkladem pro optimální rozhodování samospráv například v oblasti územního plánování nebo stavebního řádu. „Vytvořením systému sdílení dat a služeb napříč informačními systémy by mělo dojít také k úspoře veřejných financí,“ doplnila Kubátová.

Příprava geoinformační strategie vlády je podle jejího odhadu v polovině. „Dnešní seminář by měl uzavřít analytické období, kdy končí také etapa sběru informací a podnětů pro návrhovou část,“ uvedla Kubátová. Dokument by měla vláda přijmout začátkem příštího roku.

Seminář připravila katedra geoinformatiky ve spolupráci s Ministerstvem vnitra, Českou asociací pro geoinformace a organizací Nemoforum.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.