Dvacet let v CERN s olomouckou účastí
Až do konce týdne probíhají v Praze oslavy dvacátého výročí vstupu České republiky do Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN, která provozuje v současnosti největší a nejvýkonnější urychlovač světa Large Hadron Collider – LHC.
Od ledna 2010 jsou do výzkumu zapojeni také olomoučtí odborníci. Olomoucká skupina ze Společné laboratoře optiky a Fyzikálního ústavu Akademie věd je zapojena do projektu ATLAS, zaměřeného na simulace, měření a vyhodnocování dat na takzvaném předřazeném detektoru ALFA.
„Konkrétně se jedná o vývoj software pro zpracování měřených dat a tvorbu softwarových modelů. Nově se také týká chystaného projektu AFP,“ uvedl jeden z olomouckých odborníků Libor Nožka. Software pro předřazený detektor ALFA je podle jeho informací na urychlovači LHC již nasazen.
Výhledově se počítá také s účastí olomouckých vědců na výpočtech proveditelnosti nové verze detektoru. „Na výzkumných aktivitách se bude nově podílet i několik studentů přírodovědecké fakulty, o něž byl olomoucký tým nedávno rozšířen,“ doplnil Nožka.
Evropská organizace pro jaderný výzkum CERN patří ke světově neuznávanějším výzkumným centrům. Na experimentech LHC - Velkého urychlovače vstřícných svazků hadronů - aktivně spolupracují také vědci a studenti Akademie věd ČR, Českého vysokého učení technického a Univerzity Karlovy.
Hlavní cíle výzkumných programů se týkají poznávání základních kamenů hmoty. Jedná se především o nalezení Higgsovy částice, původu temné hmoty, otázky supersymetrie či studia fyziky za podmínek blízkých těm, které panovaly těsně po velkém třesku vesmíru.
Týden oslav s názvem Česká republika v CERN / CERN v České republice vyvrcholí pátečním vědeckým symposiem za účasti vedoucích významných experimentů.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.