Děkan rozdal přírodovědcům ceny za vědecké práce
Ceny děkana přírodovědecké fakulty jsou ve Studentské vědecké soutěži pro letošní rok rozdány. Výsledky své vědecké práce před odbornými komisemi ve středu obhajovalo více než sedm desítek soutěžících. Z následného slavnostního vyhlášení si ti nejlepší odnesli kromě stipendií a věcných cen i putovní poháry pro vítěze oborů.
„Jsem potěšen, že účast byla vyšší než před rokem a práce byly zajímavé. Budu rád, když se budete vědě a objevování nového věnovat i nadále během studia či ve svých budoucích profesích. Doufám, že vás soutěž motivovala k tomu, abyste se nebáli prezentovat výsledky své práce na veřejnosti,“ řekl soutěžícím děkan Ivo Frébort.
Mladí badatelé poměřovali své síly v matematice, fyzice, chemii, vědách o Zemi, biologii a ekologii a didaktice přírodních věd. Samostatná byla posterová sekce. Děkan předával ocenění nejúspěšnějším studentům bakalářského, magisterského i doktorského studia, v závěru byli vyhlášeni absolutní vítězové jednotlivých oborů. Za fyziku se jím stal Jaromír Mika, za chemii Barbora Halouzková, mezi biology byla nejlepší Ivana Cinková, didaktice vévodila Pavla Kořenková a matematice Jan Laštovička. Celkové vítězství v oboru věd o Zemi patří Robertu Minaříkovi.
„Letos měla oproti loňsku velké zastoupení biologie, naopak bylo méně didaktiků. Ocenění patří nejen soutěžícím, ale také těm, kteří jejich práce vedli. Účastí v soutěži tak vlastně studenti svým školitelům poděkovali,“ uvedla koordinátorka soutěže Taťjana Nevěčná.
Poprvé se soutěže zúčastnil student pátého ročníku geoinformatiky Robert Minařík. S diplomovou prací týkající se leteckého snímkování s využitím pilotovaných letadel a neměřických kamer se stal celkovým vítězem v oboru Vědy o Zemi. „Mám velkou radost, soutěž se mi líbila. Výhru investuji do prázdnin,“ prozradil Minařík.
Mezi studenty biologie komise nejvýše ohodnotila studentku doktorského studia Ivanu Cinkovou, která se dlouhodobě věnuje komunikaci ohrožených nosorožců tuponosých a Cottonových. V minulosti ovládla v bakalářské i magisterské kategorii Ceny rektora, o cenu děkana mateřské fakulty se ale ucházela poprvé. „Opravdu jsem to nečekala, konkurence byla veliká. Díky stipendiu, které jsme získala, pojedu na konferenci do Berlína,“ těší se mladá vědkyně.
Soutěž existuje ve stávající podobě od roku 2007 a navazuje na dlouhou tradici studentských vědeckých soutěží (SVOČ). Kompletní výsledky najdete ZDE.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.