Další díl Současné chemie přiblíží cestu Antonína Holého při výzkumu antivirálních léků
Do dvorany slávy české vědy patří bezpochyby organický chemik světového věhlasu Antonín Holý. Úspěšnou historii jeho výzkumu antivirálních léků například pro pacienty trpící AIDS nebo virovou hepatitidou typu B popíše ve středu v aule přírodovědecké fakulty Holého blízký spolupracovník a bývalý ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Zdeněk Havlas. Jeho přednáška bude dalším dílem cyklu Současná chemie.
„Na tuto přednášku se velmi těším. Představí vědeckou dráhu profesora Holého, kterou lze skoro přirovnat k americkému snu. Zaměří se ale nejen na minulost, ale i současný výzkum a budoucí plány,“ uvedl Pavel Hobza z katedry fyzikální chemie, který přednáškový kurz vede.
středa 11. března
15:00
aula PřF
Profesor Holý (1936 – 2012) věnoval celý svůj život přípravě modifikovaných složek nukleových kyselin. Dokázal látky nejen připravovat, ale i získat partnery pro jejich biologické testování a také partnery pro přípravu léků z těchto látek. Z jeho práce mají dodnes prospěch nejen pacienti, ale i jeho domovský ústav.
Vynikající vědec také přednášel na univerzitách a vysokých školách a na řadě zahraničních pracovišť. Je držitelem šedesáti patentů a spoluautorem 600 vědeckých prací. Počet citací jeho publikací přesahuje deset tisíc, což ho řadí k nejúspěšnějším světovým chemikům. Získal řadu ocenění a čestných doktorátů, titul doctor honoris causa mu udělila i Univerzita Palackého.
Jubilejní desátý ročník cyklu Současná chemie věnoval Pavel Hobza, sám nositel ocenění Česká hlava, právě laureátům tohoto prestižního tuzemského ocenění za vědu. Antonín Holý získal Českou hlavu v roce 2007 za chemii, za vývoj nových preparátů využitelných v boji proti AIDS a dalším závažným chorobám.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.