Chemici si na konferenci předávají novinky o chromatografii a elektroforéze

Konferenci zahájil přednáškou prof. Lindner z Vídeňské univerzity.
Foto: Martina Šaradínová
středa 8. června 2016, 08:04 - Text: Martina Šaradínová

Nové poznatky o vybraných separačních metodách a jejich uplatnění v analytické chemii přináší mezinárodní konference Pokroky v chromatografii a elektroforéze 2016, která se od pondělí do čtvrtka koná na přírodovědecké fakultě. Mezi zhruba 130 registrovanými účastníky jsou i renomovaní zahraniční hosté z Rakouska, USA, Německa, Nizozemska, Itálie či Francie. Součástí programu bude i čtvrteční přednáška profesora Františka Švece z Kalifornské univerzity v Berkeley v rámci Rudolf Zahradník Lecture Series.

Chromatografie a elektroforéza jsou analytické instrumentální metody, které se používají k separaci látek z jejich směsi. V případě chromatografie je směs látek unášena vhodnou mobilní fází přes jemný prášek (sorbent) napěchovaný v trubici vhodného rozměru. Na tomto prášku se jednotlivé složky různě silně zachycují a tím dochází k jejich separaci. Při elektroforéze se k oddělení složek směsi využívá elektrického pole, ve kterém se látky dělí podle svého náboje, velikosti případně tvaru molekul. Metody se hojně aplikují nejen ve vědě, ale i ve všech oborech průmyslové praxe. Mimořádný význam mají ve farmacii, medicíně či biotechnologiích.

„V těchto technikách je pořád potřebný silný vývoj, který se ubírá několika směry. Jednak je potřeba vyvíjet techniky s lepší selektivitou, aby rozlišily složitější směsi i chemicky velmi podobné látky. Dalším úkolem je miniaturizace techniky, čímž se mimo jiné šetří použité chemikálie i vzorek. Důležitou otázkou je i to, jak separované látky správně detekovat a identifikovat,“ naznačil některé ze směrů diskuzí a přednášek hlavní organizátor konference Petr Bednář z katedry analytické chemie a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM).

O nových trendech a výzvách v obou separačních metodách hovoří na konferenci ti nejpovolanější. Program zahájil v pondělí plenární přednáškou profesor Wolfgang Lindner z Vídeňské univerzity, jehož tým úzce spolupracuje s vědci z RCPTM. K dalším významným hostům patří i Michael Lämmerhofer z Německa, Jan Eijkel z Nizozemska, Salvatore Fanali z Itálie či Fanny d´Orlye z Francie.

Konference vznikla spojením původní olomoucké konference Chiranal, která se věnovala analýze chirálních látek, s konferencí pořádanou v Pardubicích s názvem Pokroky v chromatografii a elektroforéze. Koná se od roku 1997, vždy jednou za dva roky. Informace o konferenci i programu jsou dostupné ZDEhttp://www.chiranal2016.upol.cz


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.