Centrum regionu Haná se stěhuje, vědci ani dosud nezaháleli

Skleníky Centra regionu Haná.
Foto: Pavel Konečný
čtvrtek 14. února 2013, 12:48 - Text: Martina Šaradínová

Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum se v současné době stěhuje do nových budov v areálu přírodovědecké fakulty v Olomouci-Holici. Výzkumníci loni zahájili práci na 16 nových grantech, publikovali oproti předchozímu roku dvojnásobný počet odborných článků a centru se daří získávat významné odborníky nejen z tuzemska, ale i zahraničí.

Výstavba nových budov pro centrum, v němž vědci hledají například nové metody pro šlechtění rostlin či látky rostlinného původu využitelné ve farmaceutickém průmyslu, začala v dubnu 2011. „V současné době se již jednotlivé výzkumné týmy stěhují z různých částí města do nově vybudovaných prostor. Tyto objekty poskytují nejen moderní zázemí, ale umožňují i umístění nově pořízených špičkových přístrojů,“ uvedl Jiří Hájek z oddělení transferu výsledků vědy a výzkumu.

Podle něj se postupně zvyšuje počet pracovníků: z původních sedmdesáti na nynějších zhruba 150. „V centru nyní působí vědci nejen z České republiky, ale i Francie, Japonska, Turecka, Indie, Slovenska, Španělska, Ruska a Německa,“ doplnil Hájek. Výsledky jejich výzkumů bude možné využít například při vývoji nových metodik šlechtění a nových odrůd plodin s vyšší odolností vůči škůdcům a vyššími výnosy, získávání nových zdrojů surovin pro potravinářský a farmaceutický průmysl, zlepšení kvality potravin a jejich kontroly a podobně.

Úspěšní v grantech i publikační činnosti

Centru se také daří získávat na podporu vědecké činnosti peníze z českých i zahraničních zdrojů. Loni pokračovali v řešení 12 grantů zahájených v minulých letech, dalších 16 jich zahájili a jeden dokončili. Velmi pilní jsou výzkumníci i v publikační činnosti. Zatímco v roce 2011 publikovali zhruba čtyři desítky odborných článků, loni jich bylo již jednou tolik. Tamní vědečtí pracovníci byli spoluautory článků vydaných v prestižních časopisech Nature a Nature Communications. Centrum loni například získalo i americký patent na nově objevenou sloučeninu, jež má zlepšit výnosy zemědělských plodin. Sloučenina Incyde patří do skupiny cytokininů, které jsou deriváty rostlinných hormonů.

Centrum regionu Haná je pojítkem mezi akademickou a podnikatelskou sférou. Vzniklo díky spolupráci univerzity, olomouckých pracovišť Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Orientuje se zejména na společnosti v Česku, významné partnery má ale i mezi zahraničními a nadnárodními společnostmi. Vznik Centra regionu Haná podpořila Evropská unie zhruba 709 miliony korun, příspěvek státu činí 125 milionů korun.

Pracoviště vědcům zajistí špičkové technologie v nových výzkumných provozech i propojení vědy a výzkumu s praxí. „Vznik centra přinese do tohoto odvětví zcela nové metody a postupy, zejména v oblasti molekulární genetiky a biotechnologie. Soustředíme zde nejlepší vědecké kapacity z regionu,“ řekl koordinátor projektu Ivo Frébort. Podle něj v tuzemsku nyní vzniká zhruba deset regionálních center, orientací na zemědělské biotechnologie je ale to olomoucké ojedinělé.

Většina výzkumných projektů začne letos

Realizační fáze projektu začala v březnu, teď se pořizují moderní technologie. Ještě letos začne většina výzkumných projektů. Centrum bude rozděleno do pěti oddělení, která se zaměří na proteinovou biotechnologii, chemickou biologii a genetiku, rostlinné biotechnologie, nové materiály a metody šlechtění rostlin a fytofarmu. Spolu s fakultou se do centra zapojí i Výzkumný ústav rostlinné výroby a Ústav experimentální botaniky, který se přestěhuje ze současného působiště v Sokolovské ulici.

Projekt je koncipován na čtyři roky, v prvních třech letech se jeho účastníci zaměří především na vybudování pracovišť a jejich vybavení. Univerzitní areál se rozroste nejen o čtyři nové budovy, ale třeba i o skleníky pro pěstitelství. Vznikne celkem 80 nových pracovních míst, kromě absolventů olomoucké přírodovědecké fakulty se o ně podělí i vědci či studenti ze zahraničí. 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.