Centrum regionu Haná: místo pro špičkovou vědu slavnostně otevřeno

Otevření Centra regionu Haná.
Foto: Pavel Konečný
pondělí 17. června 2013, 13:40 - Text: Martina Šaradínová

Čtyři nové výzkumné objekty včetně skleníků a dopravní a technické infrastruktury převzali dnes od zhotovitele stavby zástupci Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Slavnostní akt oficiálně ukončil budování špičkového pracoviště. Vše nejlepší mu do dalších let popřál rektor Miroslav Mašláň. „Centrum dokládá významný pokrok, který česká věda a vzdělávání udělaly. Oproti období například před patnácti lety jsme v naprosto jiné dimenzi,“ uvedl rektor. Ocenil také, že vědecké pracoviště vzniklo na základě spolupráce univerzity, Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Unikátní technologie

Vědci již od ledna využívají technologie a přístroje, z nichž některé jsou v Česku ojedinělé a i v Evropě se jimi může pochlubit jen několik výzkumných center. „Dvojpodlažní budovy jsou vysoce účelové a zcela podřízené vědeckému výzkumu a náročným požadavkům nejmodernějšího přístrojového vybavení, které si žádalo sofistikované řešení vzduchotechniky, chlazení, elektroinstalací a inteligentního řízení,“ uvedla projektová manažerka Centra regionu Haná Jana Zimová. Součástí budov jsou například fytotronové komory s unikátní technologií pro monitoring a růst rostlin.

Vznik Centra regionu Haná v areálu přírodovědecké fakulty na ulici Šlechtitelů podpořila Evropská unie a státní rozpočet částkou 808 milionů korun. Celkové investiční výdaje projektu dosáhly bezmála 636 milionů korun. Stavba byla zahájena v březnu 2011, trvala 24 měsíců. Zhotovitelem je sdružení firem VCES, Eurogema CZ a Merci.

Výzkum není možný bez kvalitního týmu

Nyní v centru pracuje 130 vědců 12 národností. Podle ředitele Ivo Fréborta se centru podařilo získat přední odborníky. „Někteří olomoučtí patrioti se vrátili z ciziny, zájem o práci projevila i řada zahraničních vědců,“ řekl Frébort.  

Pracovníci Centra regionu Haná patří v mnoha oborech ke světové špičce, i díky tomu má pracoviště na svém kontě řadu významných úspěchů. „Patří mezi ně i metoda, která umožňuje čtení složité dědičné informace pšenice, díky níž je centrum klíčovým účastníkem velkého mezinárodního projektu,“ uvedl vědecký ředitel Centra regionu Haná Jaroslav Doležel.

Mezi úspěchy Centra regionu Haná patří také vylepšování užitných vlastností ječmene pomocí genetické modifikace. Transgenní ječmen se dále využívá k „molekulárnímu farmaření“. Za zmínku stojí i zisk amerického patentu na nově připravenou sloučeninu Incyde odvozenou od rostlinných hormonů, která má zlepšit výnosy zemědělských plodin a o kterou projevil zájem komerční sektor.

Na slavnostní předání stavby naváže mezinárodní konference o rostlinných biotechnologiích s názvem Olomouc Biotech 2013: Plant Biotechnology – Green for Good II.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.