Botanická zahrada uvítala návštěvníky krásou rostlin i kriminální zápletkou

Návštěvníci zahrady se snažili mimo jiné přijít na kloub pomyslného zločinu.
Fotogalerie: Martina Šaradínová
úterý 19. května 2015, 11:53 - Text: Martina Šaradínová

K celosvětovému Dni fascinace rostlinami se v pondělí zapojila i univerzitní botanická zahrada. Návštěvníci se v ní mohli nejen kochat krásou rozkvetlých květin a keřů, ale také rozeznávali různé druhy semen zeleniny, čichem poznávali bylinky nebo si prohlédli sbírku masožravých rostlin. Děti a studenti se snažili pomocí výzkumných metod přijít na stopu zločinu.

Naše botanická zahrada se k celosvětové akci připojuje od jejího prvního ročníku, tedy již počtvrté. Den je zaměřený především na propagaci rostlinné biologie. Ať už jde o poznávání rostlin nebo třeba jejich využívání při zemědělském výzkumu,“ uvedl vedoucí botanické zahrady David Cigánek. O program se postarali zejména studenti přírodovědecké fakulty či pracovníci Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Holici.

Pokud návštěvníci nebyli ještě dostatečně opojení vůní okolo kvetoucích šeříků či kalin, mohli své čichové buňky vyzkoušet ještě na bylinkovém testu. Poté se seznámili nejen s fytopatogenními houbami, ale i užitečnými druhy hub, které lze využít například v lékařství či pro výživu.

O trochu vzrušení se postarali členové nedávno založeného Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Arion. Jeho členy jsou zejména studenti přírodovědecké fakulty, kterým není lhostejný osud životního prostředí a svými aktivitami propagují i univerzitu.

„Stala se tu vražda, někdo zabil mravence,“ sdělila příchozím Martina Předotová z ČSOP Arion. Návštěvníci pak pomocí mikroskopu a některých přírodovědných disciplín museli odhalit, jaký druh mravence byl zabit, kdo byl pachatel a kdo oběť. „Při tom si vyzkoušeli práci s mikroskopem i to, jak vypadá výzkum. Uvědomili si, že vše spolu souvisí a že v přírodě se dějí zajímavé věci,“ objasnila Předotová.

Do pátrání se pustila například skupinka sedmáků ze Základní školy Nedvědova v Olomouci. „Bylo to výborné, hlavně luštění záhady, co se vlastně stalo. Je to mnohem lepší než se učit ve škole,“ řekl za přikyvování ostatních spolužáků Lukáš Zavadil

Celková plocha zahrady je zhruba půl hektaru, nachází se na ní kolem 1500 druhů rostlin. Zahrada slouží univerzitě pro výuku i výzkum, nejčastěji do ní míří studenti botanických oborů, ale i geoinformatiky. Vítána je zde i veřejnost.

 

 

 

 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.