Aplikované fyzice se věnují i studenti vyšší odborné školy
Vyšší odborná škola (VOŠ) olomoucké elektroprůmyslovky a fyzika na přírodovědecké fakultě mají přirozený průnik v oboru Aplikovaná fyzika. Ta vedle přístrojové fyziky nabízí číslicovou a mikroprocesorovou techniku s moderními formami řízení experimentu. Na fakultě se s nimi seznamují i studenti VOŠ.
„Jedním z hlavních důvodů je skutečnost, že fyzikální a technické vzdělávání patří u potenciálních uchazečů o studium na vysoké škole mezi nejméně populární. Na druhé straně se ukazuje, že narůstá potřeba absolventů s technickým vzděláním. V regionu jich je nedostatek,“ objasnil za katedru experimentální fyziky docent Luděk Bartoněk.
Katedra experimentální fyziky a Společná laboratoř optiky mají dobré zkušenosti s organizací výzkumné práce studentů v týmech složených z bakalářských, magisterských i doktorských studentů. „Tato synergie výzkumné práce je rozšířena o možnost začlenění vybraných talentovaných studentů vyšší odborné školy,“ podotkl Bartoněk. Společný projekt má i komunikační platformu založenou na bázi permanentního a dlouhodobého audio i video spojení.
Rozbor stávající situace naopak ukázal, že vysokoškolští studenti fyziky mají nedostatky při řešení reálných problémů vývoje a praxe. Partnerstvím s VOŠ a absolvování praxe u výzkumných organizací i v soukromém sektoru tyto nedostatky odstraňuje. „Kromě práce v laboratořích přírodovědecké fakulty je využíván i podnikatelský sektor za účasti studentů i učitelů,“ podotkl Bartoněk.
Studenti se tak dostali do firmy Trystom zabývající se průmyslovou automatizací, Laser-Tech či přerovské Meopty. Podle Bartoňka společné semináře a workshopy motivují studenty pro kariéru výzkumných pracovníků a k transferu výzkumných poznatků do praxe.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.