Akademici navazovali kontakty s podnikateli
Zástupci soukromých firem se dnes setkali ve Vědeckotechnickém parku s akademiky, kteří se věnují vědě a výzkumu zejména na poli chemie a biotechnologie. Cílem akce Věda v Olomouci bylo navázat nové kontakty a spolupráci mezi vědeckými pracovišti a podnikateli.
„Každá firma či zástupce univerzity měli dvě minuty na představení svých aktivit a odpověď na otázku, co mohou nabídnout a co hledají. Smyslem akce je navázat spolupráci mezi firmami a univerzitou, získat nové poptávky a pomoci aplikaci vědy do praxe,“ uvedl za pořadatele Petr Kubečka.
Hlavní myšlenku akce ocenil děkan přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík. „Je dobré, že se zde mohou vytvářet nové kontakty. Spolupráce se soukromými firmami se již děje a bude dít, přenášení výsledků vědy do praxe patří k akademické půdě. Nezanedbatelný je i ekonomický přínos takové spolupráce. Přírodovědecká fakulta může nabídnout zejména kvalitu, která je dána lidmi, kteří u nás pracují a své problematice se dlouhodobě věnují,“ řekl Ševčík.
Své zástupce na setkání se soukromými firmami vyslala i dvě vědecká centra – Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů a Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.
„Všechny akce, kde se dostávají do kontaktu komerční subjekty a naše výzkumné centrum, jsou nadmíru užitečné. Dnes jsme si vytipovali případné partnery v oblasti technologií čištění vod, případně vývoje antimikrobiálních povrchů a podobně,“ uvedl Pavel Tuček z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů. Podle něj centrum nabízí spolupráci v oblasti materiálového a optického výzkumu, grantových projektů, smluvního výzkumu či zakázkového měření.
Obdobné akce jsou přínosem i pro Centrum regionu Haná. „Naším zájmem je spolupráci s firemní sférou dále rozšiřovat, ať už v regionu, České republice i zahraničí. Nabízíme firmám výsledky našeho výzkumu a vývoje, které jsou použitelné v praxi. A to v oblasti zemědělství, biotechnologie, ale i v oboru farmacie, kosmetika či potravinářství. S některými firmami jsme tu už jednali a získali některé podněty. Možná z toho vzejde další spolupráce,“ prozradil technologický skaut centra Libor Hájek.
Optimisticky naladěn z akce odcházel Tomáš Obr ze společnosti Invos, která se zabývá výrobou speciálních fólií. „Myslím, že zde kontakty navážu. S Univerzitou Palackého už máme dva projekty a samozřejmě chceme další. Máme totiž výborné zkušenosti, tato univerzita hraje úplně jinou ligu než jiné školy,“ konstatoval Obr.
Vědeckotechnický park pořádá obdobné akce jednou za půl roku. Následovat budou společná setkání na téma medicíny či optiky. Právě transfer technologií a obousměrný přenos know-how mezi vědeckovýzkumnými pracovišti a komerční sférou je jedním z úkolů Vědeckotechnického parku.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.