Africké Science Café s nosorožci

Repro: Žurnál UP
pondělí 25. března 2013, 06:13 - Text: Milada Hronová

Nosorožci jsou velmi charismatičtí, zároveň však kriticky ohrožení savci. Proč je jejich chov v zoologických zahradách tak problematický? Odpověď bude v Science Café hledat Ivana Cinková, doktorandka přírodovědecké fakulty, která se studiu nosorožců věnuje řadu let.

„Afrika a nosorožci mne přitahovali od malička, proto jsem šla studovat zoologii. Později při plánování absolventských prací a výzkumu pro mne připadali v úvahu už jen nosorožci,“ řekla Žurnálu Cinková. Na přírodovědecké fakultě se jim věnuje od roku 2005. Studuje sociální chování, vokální a čichovou komunikaci nosorožce tuponosého a nosorožce Cottonova. Jsou blízkými příbuznými a právě vokální a čichová komunikace je nejdůležitějším komunikačním kanálem pro oba druhy, které se vyznačují nejvíce vyvinutým sociálním systémem ze všech nosorožců. Jsou však ohroženými savci. V zoologických zahradách se oba druhy totiž velmi špatně rozmnožují a důvody, proč tomu tak je, nejsou plně známy. Ve volné přírodě jsou v posledních letech navíc ohrožováni vzrůstajícím pytláctvím.

Podle Cinkové je lepší porozumění chování a komunikaci obou druhů důležité kvůli zlepšení jejich chovu v zoologických zahradách i v přírodních rezervacích v Africe. „Jižní Afrika je země obrovských kontrastů s překrásnou přírodou a práce s nosorožci je nesmírně fascinující,“ uvedla Cinková. 

Nenechte si ujít zajímavé informace o tom, jak tento výzkum nosorožců v Africe probíhá a jaké překážky s sebou nese. Science Café Za nosorožci do Afriky se koná v úterý 26. března, tradičně od 18 hod v kavárně Mezi Světy v Kosinově ulici. 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.