Angličtinu zdravotních sester zlepší průlomový projekt
Výrazné zlepšení profesní angličtiny zdravotních sester očekává fakulta zdravotnických věd od účasti v mezinárodním projektu Healthcare English Language Programme – HELP, do nějž se aktivně zapojila koncem loňského roku. Konsorcium sedmi zemí se v příštích třech letech zaměří na vytvoření moderních výukových opor pro jazykové vzdělávání a zvýšení komunikačních schopností v anglickém jazyce v nelékařských zdravotnických oborech.
Projekt HELP je podle informací proděkana pro zahraniční záležitosti Jana Galuszky zaměřen na vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví zejména ve středoevropských zemích. „Primární cílovou skupinou budou studenti zdravotnických oborů a zdravotní sestry, které mají zájem získat zkušenosti nebo se pracovně uplatnit v zemích Evropské unie. Moderní výukové opory využije také zdravotnický personál při kontaktu s pacienty, kteří k nám přijíždějí ze zahraničí. Přístupné budou i pro samostudium zdravotních sester, které mají školu dávno za sebou,“ vysvětlil Galuszka.
Angličtina to go
Ve spojení s moderními technologiemi budou výstupy projektu přístupné studentům a absolventům zdravotnických oborů i širší odborné veřejnosti. „Budou vytvořeny výukové podpory s použitím pro chytré telefony nebo tablety,“ objasnil Galuszka. Inovační výukový program podle něj zahrne celou řadu interkulturních aspektů, které rozšíří komunikační schopnosti uplatnitelné v kontaktu s pacientem.
Zaměření projektu podle proděkana odpovídá současné poptávce po zvyšování jazykových znalostí. „Vidím to přímo tady na chodbách, kde se sestry po nocích spontánně učí anglicky. Díky projektu získají takové pomůcky, k nimž se budou moci připojit přes internet, vzdělávat se a samy sebe otestovat,“ uvedl Galuszka.
Olomoucký vklad
V mezinárodním konsorciu bude olomoucká fakulta spolupracovat s akademickými pracovišti a inovativními centry v Irsku, Německu, Španělsku, Litvě, Polsku a na Slovensku. Do tvorby speciálních výukových podpor se zapojí jejich učitelé anglického jazyka. Na tvorbě obsahu se bude podílet i vedoucí výuky anglického jazyka na fakultě zdravotnických věd Lukáš Merz.
„Po první fázi, při níž se zkoumají konkrétní potřeby cílové skupiny, bude každý člen týmu připravovat výukové materiály pro určitou oblast ošetřovatelství nebo konkrétní obor. Olomoucká fakulta může nabídnout zkušenosti například z výuky angličtiny pro fyzioterapeuty nebo porodní asistentky,“ přiblížil Merz.
Otevřené dveře
Zapojení do projektu považuje vedení fakulty za průlomovou zkušenost. „Jde o první účast v mezinárodním projektu tohoto typu, taková zkušenost je neocenitelná i díky zapojení excelentních partnerů. Navázaná spolupráce nám současně otevírá dveře k dalším zahraničním kontaktům,“ zdůraznil proděkan Galuszka.
Zahajovací schůzka mezinárodního konsorcia se konala v prosinci na půdě Slovenské zdravotnické univerzity v Bratislavě, kde byl stanoven přesný harmonogram prací do roku 2017. Při organizaci pravidelných pracovních setkání v průběhu příštích tří let se vystřídají partneři v jednotlivých zemích. „To poslední se bude konat v Olomouci, kde bude také prezentován finální produkt,“ doplnil Galuszka.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.