Vojáci před odjezdem na misi trénují záchranu života na lékařské fakultě

Vojáci ve výcvikovém centru na lékařské fakultě.
Foto: Pavel Konečný
čtvrtek 24. ledna 2013, 14:20 - Text: Martina Šaradínová, Pavel Konečný

Dvanáct zdravotníků české armády se dnes připravovalo na působení v zahraničních misích v Centru pro výuku urgentní medicíny a medicíny katastrof na Lékařské fakultě Univerzity Palackého. K výuce záchrany života na bojišti využili modely, plastináty i lidská těla.

„Často je to pro nás první kontakt s lidským tělem. Můžeme tady pozorovat i účinek mechanických sil na tělo a orgány,“ uvedl školitel zdravotníků z vojenského útvaru v Hranicích Dušan Cigánik.

Jeho slova potvrdil Michal Kozák z vojenského útvaru v Přáslavicích, kterého letos čeká další mise do Afghánistánu. „Pobyt na pitevně zvládám dobře, i když první pocit byl zvláštní,“ přiznal Kozák, který je původní profesí stavař. „Je to jedinečná možnost vidět, jak to v lidském těle skutečně vypadá. Učili jsme se zprůchodnění dýchacích test, zaškrcení končetin nebo zavedení krevní linky,“ popsal Kozák.

Jinde jen teoreticky

Olomoucká lékařská fakulta je jediná v Česku, která má výukové centrum urgentní medicíny k dispozici. „Dochází tady k propojení preklinických znalostí, klinických zkušeností a praxe – v tomto případě v armádě,“ uvedla proděkanka lékařské fakulty Ivana Oborná. O centrum je obrovský zájem i mezi zahraničními studenty.

„Urgentní medicína se všude jinde vyučuje jen teoreticky. Nácvik a erudice jsou pro záchranu života klíčové. Tady lze konkrétně vidět třeba i multiorgánové poškození,“ uvedla Radka Filipčíková, která se o vznik centra zasloužila.

Propojení výuky s praxí vítá i primář oddělení urgentního příjmu olomoucké fakultní nemocnice Petr Hubáček. „Studenti dříve neměli šanci vyzkoušet si invazivní výkony zachraňující život prakticky. Nyní mají k dispozici modely, přibude k nim i řada plastinátů, tedy speciální technikou konzervovaných částí těl. Důležitý je i nácvik přímo na lidských tělech, protože na žádném modelu nevytvoříte takové struktury, jaké jsou ve skutečnosti,“ uvedl primář.

Centrum slouží i vojákům i studentům

Studenti pátého ročníku olomoucké fakulty mají urgentní medicínu a medicínu katastrof jako jediní v tuzemsku mezi povinnými předměty. Ve výukovém centru již mají k dispozici zkušební plastinát, další jsou ve fázi příprav. Žádná jiná lékařská fakulta v Česku plastináty nevyužívá.

Vznik centra je součástí evropského projektu lékařské fakulty, na němž spolupracuje s fakultní nemocnicí, 7. mechanizovanou brigádou Armády ČR a Vojenskou akademií ve Vyškově. Projekt je připraven na tři roky, jeho rozpočet je 25 milionů korun.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.