Vědci z lékařské fakulty pomohou ženám odhalit infekci způsobující rakovinu

Koláž: Žurnál UP
čtvrtek 21. března 2013, 10:25 - Text: Martina Šaradínová

Diskrétně a v pohodlí domova si mohou nově ženy odebrat biologický vzorek pro zjištění přítomnosti infekce HPV, která způsobuje rakovinu děložního čípku. Jedinečnou samoodběrovou sadu uvádí na trh obecně prospěšná společnost Rakovina věc veřejná. Vzorky následně vyhodnotí odborníci Ústavu molekulární a translační medicíny lékařské fakulty.

Vzorky budou zpracovány pomocí nejmodernějších technologií, molekulárněbiologickými metodami, na úrovni DNA (deoxyribonukleové kyseliny). „Projekt je určen hlavně ženám, které se z různých důvodů neúčastní celostátního screeningového programu rakoviny děložního čípku,“ uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Peter Vanek. Samovyšetřovací sady si mohou ženy objednat prostřednictvím internetu na stránce www.vecverejna.eu, cena je 1199 korun.

Třicet procent případů v pokročilém stadiu

Infekce HPV virem (Human Papillomavirus) je pohlavně přenosná viróza, která může u žen způsobit onkologická onemocnění děložního čípku a podle nejnovějších výzkumů i další onkologická onemocnění, například nádory krku a hlavy. Karcinom děložního čípku je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, hned po karcinomu prsu a tlustého střeva. Postihuje bohužel ženy všech věkových kategorií. Vzniku nádoru předchází dlouhodobá HPV infekce a vznik přednádorových změn.

Přítomnost HPV viru ve většině případů ke vzniku karcinomu děložního čípku sama nestačí. Jeho vývoj je velmi pomalý a podmíněný dlouhodobou, více než půl roku trvající infekcí vysoce rizikovými typy HPV. Více než třicet procent případů karcinomu děložního čípku v Česku je diagnostikováno až v třetím a vyšším stádiu onemocnění, což výrazně snižuje šance na úplné vyléčení a délku života postižených žen.

Nadace podporuje výzkum

Obecně prospěšná společnost Rakovina věc veřejná, kterou založila stejnojmenná nadace pro výzkum rakoviny, chce zvýšit povědomí o této problematice mezi ženami. Hodlá je také motivovat k molekulárnímu vyšetření HPV infekce, a to zejména infekce nejrizikovějšími genotypy tohoto viru, takzvanými hrHPV (high-risk HPV). V případě pozitivního výsledku na hrHPV infekci klientky vyhledají svého gynekologa, který na základě cytologických nebo histologických vyšetření doporučí další kroky.

Cílem obecně prospěšné společnosti Rakovina věc veřejná je prevence a podpora výzkumu v oblasti infekčních a nádorových onemocnění, které jsou realizovány převážně v Ústavu molekulární a translační medicíny. Jejím dalším úkolem je zvýšit počet žen účastnících se celostátního screeningu rakoviny děložního čípku. Dle posledních informací do tohoto programu není zapojena přibližně polovina českých žen.

Na celém světě je ročně nově diagnostikováno více než 500 tisíc nádorů děložního čípku u žen a více než 270 tisíc osob na toto onemocnění umírá.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.