Unikátní chirurgická technika zabrání inkontinenci po odstranění nádoru prostaty

Vladimír Študent jr. na operačním sále Univerzitního centra robotické chirurgie.
Foto: Viktor Čáp
středa 10. srpna 2016, 07:44 - Text: Velena Mazochová

Významného úspěchu dosáhli chirurgové z Urologické kliniky Lékařské fakulty Univerzity Palackého. Vytvořili novou techniku, díky níž se významně redukuje únik moči u pacientů, kteří podstoupili robotickou operaci karcinomu prostaty. Výsledky zveřejnil prestižní odborný časopis Evropské urologické společnosti European Urology, který publikuje celosvětově nejkvalitnější studie v oboru.

„Chirurgické odstranění nádoru vyžaduje radikální prostatekomii, tedy odejmutí celé prostaty. Močová trubice se poté napojí přímo k močovému měchýři prostým sešitím neboli anastomózou,“ vysvětlil hlavní autor studie a spolutvůrce nové techniky Vladimír Študent jr. z olomoucké kliniky. Mezi nejčastější pooperační komplikace tohoto standardního postupu patří výskyt samovolného úniku moči. Právě ten pomáhá odstranit technika nazvaná Advanced Rekonstruction Vesicourethral Support (ARVUS).  Olomoučtí odborníci při ní využili svalů pánevního dna, které „zbyly“ po odstranění prostaty.

„Po odejmutí prostaty nařasíme svaly, které tam zůstaly, a vytvoříme z nich jakýsi límec, hamaku, který poslouží jako závěsná podpora. Díky ní se únik moči sníží na minimum,“ objasnil Vladimír Študent jr. „Standardní postup jsme zachovali a doplnili. Vlastně jsme jen udělali to, co zatím nikoho nenapadlo – vrátili jsme svaly nazpátek a přitáhli je k močovému měchýři,“ doplnil přednosta Urologické kliniky a člen autorského kolektivu Vladimír Študent starší.

Přínos nové techniky ověřili urologové u dvou třicetičlenných skupin mužů s lokalizovaným karcinomem prostaty. Pacienti první z nich podstoupili chirurgický zákrok s využitím nové techniky, u druhé skupiny proběhla operace podle dosavadního postupu. „Když jsme obě skupiny porovnali, zjistili jsme, že pacienti z první skupiny dosáhli normální kontinence mnohem dříve a rychleji, někteří i několik hodin po operaci. Do dvou měsíců jich bylo kontinentních 70 %, zatímco u druhé to bylo jen 20 %,“ uvedl Vladimír Študent jr.

Od ukončení klinické studie v polovině roku 2014 už olomoučtí chirurgové provedli téměř 500 zákroků s využitím modifikované chirurgické metody. S významným ohlasem ji zároveň prezentovali na řadě tuzemských a zahraničních kongresů a nyní i prostřednictvím prestižní publikace v celosvětově uznávaném odborném periodiku. Kromě úspěchu v odborných kruzích si výzkumný tým vysoce cení především přínosu, který nová technika představuje pro jejich pacienty. „Podařilo se nám podstatně zvýšit kvalitu jejich života. Pro drtivou většinu z nich znamenají problémy s inkontinencí citlivou věc a závažný sociální a hygienický problém, s nímž se jen obtížně vyrovnávají,“ potvrdil přednosta kliniky.

Roboticky asistované operace provádí chirurgický tým v Univerzitním centru robotické chirurgie, které v Olomouci existuje už sedmým rokem. K jeho základnímu vybavení patří operační robot daVinci S HD, který simuluje pohyby operatéra pomocí ramen s chirurgickými nástroji. Ty jsou do pacientova těla zavedeny miniaturními vpichy a lékař je ovládá joysticky. Pohyby robota zpracovává a zpřesňuje počítač a dokonalý přehled o operované oblasti dodává 3D obraz.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.