Olomoucká ortodoncie získala prestižní členství v evropském sdružení NEBEOP

V rámci hodnotícího procesu navštívil olomouckou kliniku Demetrios Halazonetis z University of Athens. (Na snímku druhý zprava, vedle něj vlevo Milan Kamínek, zcela vpravo Miloš Špidlen).
Foto: Archiv kliniky
úterý 9. srpna 2016, 08:02 - Text: Velena Mazochová

Ortodontické oddělení olomoucké Kliniky zubního lékařství se stalo  plným členem evropské organizace Network of Erasmus Based European  Orthodontic Programs (NEBEOP), která sdružuje nejlepší školící pracoviště pro postgraduální výuku ortodoncie v Evropě.  Prestižní „Certifikát of Membership" obdrželo jako první z postkomunistických zemí na letošním Evropském ortodontickém kongresu ve Stockholmu.

Cílem NEBEOP je zvyšovat úroveň specializační přípravy v oboru ortodoncie, a to prostřednictvím vzorového evropského programu s názvem ERASMUS, který vypracovala skupina předních evropských odborníků v rámci projektu EU. „Jde o tříletý postgraduální program specializační výuky ortodoncie, který se uskutečňuje zásadně jen na univerzitních akreditovaných pracovištích. Je rozčleněný tak, aby obsáhl náplň specializace v oboru ortodoncie, a umožňuje, aby se školitelé věnovali specialistům nejen v průběžném provozu, ale také prostřednictvím konzultací a diskuse nad plány léčby konkrétních pacientů. Součástí jsou i pravidelné teoretické semináře,“ objasnil bývalý přednosta II. stomatologické kliniky olomoucké lékařské fakulty Milan Kamínek, který patří ke špičkovým evropským odborníkům v oboru.

Udělení certifikátu pro vzdělávací program předcházelo externí hodnotitelské řízení posuzující splnění náročných ukazatelů na základě obsáhlých písemných podkladů. „Následovala návštěva našeho oddělení, která umožnila podrobně prodiskutovat všechna kritéria s vedením kliniky i setkání s postgraduálními studenty a školiteli,“ doplnil Milan Kamínek.

Na základě kladného výstupu z celého hodnotícího procesu rozhodlo vedení NEBEOP o přidělení plného členství spolu s dalšími pěti evropskými programy na červnovém zasedání Evropské ortodontické společnosti ve Stockholmu. „To, co se nám podařilo, je skutečně prestižní top záležitost, která zatím nemá v postsocialistické zóně obdoby. V České republice byly dosud prozatímními členy ortodontická pracoviště v Praze na Vinohradech a v Olomouci. Na základě splnění velmi přísných kritérií se nám nyní jako prvním podařilo zařadit se mezi 25 evropských ortodontických pracovišť s mezinárodně uznaným nejkvalitnějším postgraduálním vzděláváním,“ zdůraznil přednosta kliniky Miloš Špidlen.

Získání certifikátu navazuje na dosavadní dynamický rozvoj olomoucké ortodoncie a představuje další z jejích dosažených priorit. Mezi zeměmi bývalého sovětského bloku jich má na svém kontě hned několik. „Nejdřív to bylo první použití fixních aparátů, které jsme zavedli už v roce 1969. Jako první jsme také vytvořili v našem oboru rezidentské místo pro lékaře, kteří se chtějí věnovat ortodoncii ve svém specializačním vzdělávání. A v roce 2003 nám bylo svěřeno pořadatelství Evropského ortodontického kongresu, který se konal v Praze jako první ve východní Evropě,“ připomněl Milan Kamínek, který ve stejné době zastával pozici prezidenta Evropské ortodontické společnosti. Pod jeho vedením zpracoval autorský kolektiv také novou českou učebnici ortodoncie, která v Olomouci vyšla v roce 2014 po více než třiceti letech.

Skupina NEBEOP byla založena v roce 2008 jako sdružení ortodontických pracovišť se strukturovanými vzdělávacími programy pro postgraduální výuku ortodoncie. V současné době sdružení zahrnuje 38 prozatímních členů a 25 programů, které dosáhly na plné členství. V Evropě je evidováno zhruba 220 fakult s výukou zubního lékařství.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.