Na jednání WHO v Kazachstánu měla zástupce i lékařská fakulta

Foto z konference: archiv V. Kolka
pátek 26. července 2013, 11:48 - Text: Martina Šaradínová

O specifických problémech chronických respiračních onemocnění v různých zemích, jejich časné diagnostice, léčbě i prevenci jednali v červenci zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO) na zasedání Globální aliance proti chronickým respiračním onemocněním (GARD) v Kazachstánu. Jedním z českých zástupců byl Vítězslav Kolek z lékařské fakulty.

Národní složkou GARD je Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním (ČARO). V kazašské Astaně se mohla pochlubit kontinuální činností od roku 2007, která je spojena Národním programem boje proti chronickým respiračním onemocněním. „Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním v současné době sdružuje dvacet dva subjektů, kterými jsou odborné lékařské společnosti, sesterská a pacientská sdružení. Hlavní spolupráce se opírá o činnost pneumologů a alergologů, velmi pomáhá Kancelář WHO v České republice,“ uvedl profesor Kolek, který je předsedou ČARO. Za úspěšné aktivity organizace považuje v posledních letech akce spojené a Rokem plic a Světovým dnem spirometrie. Pokračuje také vydávání edukačních brožur pro pacienty a organizace společných seminářů pro pneumology a alergology.

Nový plán má snížit úmrtnost

Hlavním bodem zasedání v Kazachstánu bylo vyhlášení nového Akčního plánu WHO pro nepřenosné chronické nemoci pro období 2013–2020. Výsledkem projektu by mělo být snížení úmrtnosti na tato onemocnění o 25 procent. Mezi chronická nepřenosná onemocnění, která souvisejí s rozvojem civilizace, patří kardiovaskulární nemoci, onkologická onemocnění, diabetes a chronická respirační onemocnění. Ročně na ně na celém světě umírá 36 milionů lidí.

„Po odborné stránce se akční plán týká především časné diagnostiky a léčby bronchiálního astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci, ale také rinitid, respiračních spánkových poruch a v našich podmínkách i karcinomu plic,“ řekl Kolek.

Finsko je vzorem v protikuřácké kampani

Z diskuzí na mezinárodním zasedání vyplynuly velké rozdíly mezi členskými zeměmi GARD v protikuřácké kampani, kde vyniká především Austrálie, Turecko a zvláště Finsko. Zcela neuspokojivá je naopak situace v zemích Afriky a některých asijských státech. V některých afrických zemích GARD organizuje kampaň Čistý vzduch, který spočívá v zavádění aktivního odvětrávání v prostorách, kde se topí palivy z různých typů biomasy. „Zástupci evropských zemí referovali o zkušenostech se zákazem kouření především v uzavřených prostorách, jako jsou restaurace a bary. Podle nich jsou výstupy vesměs zcela nekonfliktní, i když někde se změny zavádějí pomalu,“ doplnil Kolek.

Problematice chronických nemocí věnuje stále větší pozornost i Evropský parlament. K preventivním opatřením patří například boj s obezitou, podpora tělesné aktivity, zdravá výživa, a v případě plicních nemocí hlavně zlepšení kvality ovzduší a striktní opatření proti kouření.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.