Farmakologie: posun k molekulární podstatě dějů
Třídenní setkání českých a slovenských farmakologů, které letos hostila olomoucká lékařská fakulta, se dnešním dnem uzavřelo. Tradiční České a slovenské farmakologické dny proběhly za účasti více než stovky odborníků již po třiašedesáté.
„Při tvorbě programu jsme se drželi tradičního rozdělení témat podle sekcí farmakologické společnosti na experimentální, klinickou a molekulární a buněčnou farmakologii,“ přiblížil zaměření konference přednosta olomouckého ústavu farmakologie Pavel Anzenbacher. Setkání podle něj výrazně přispělo především k obohacení odborných zkušeností. „Byl to velký posun k molekulární podstatě dějů, které jsou důležité pro klinické aplikace,“ shrnul hodnocení letošních farmakologických dnů.
Mezi téměř sto padesáti účastníky přivítali organizátoři významné osobnosti české a slovenské farmakologie, například zakladatele pražské farmaceutické fakulty Jaroslava Květinu či předsedu České společnosti pro experimentální a klinickou farmakologii a toxikologii Vladimíra Geršla z lékařské fakulty v Hradci Králové. „Byli jsme rádi, že přijel i přední slovenský farmakolog Ladislav Mirossay, rektor košické Univerzity Pavla Josefa Šafaříka, a že se zahájení účastnil i rektor Univerzity Palackého,“ doplnil Anzenbacher.
Účastníci konference ocenili vědecký přínos i přátelskou atmosféru. „Olomoucké prostředí je vstřícné, schází se zde množství lidí, kteří dokáží komunikovat. A právě to věda a výzkum vyžaduje. Olomouc je zároveň garantem časopisu Klinická farmakologie a farmacie, který už prezentuje českou a slovenskou farmakologii v mezinárodních databázích,“ poznamenal Milan Kriška z lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. „ A je vynikající, že jsme zůstali konferencí česko-slovenskou,“ dodala Gabriela Nosálová z Jeseniovy lékařské fakulty v Martině.
Setkání českých a slovenských farmakologů proběhlo v areálu Teoretických ústavů lékařské fakulty ve dnech 11.–13. září jako součást programu oslav 440. výročí založení olomoucké univerzity. Bylo věnováno osobnostem, které se zasloužily o olomouckou farmakologii – zakladatelce české farmakologie Heleně Raškové, první přednostce ústavu farmakologie v Olomouci Hedvice Zemánkové-Kunzové a profesoru Jaroslavu Jezdinskému, který jej vedl v devadesátých letech a letos oslavil významné životní jubileum.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.