Děkan Kolář ukázal poslancům lékařskou fakultu
Členové zdravotnického výboru dolní komory Parlamentu ČR navštívili dnes novou budovu Teoretických ústavů lékařské fakulty a Ústav molekulární a translační medicíny. S vedením fakulty hovořili například o počtu studentů, problémech ve vzdělávání stomatologů či hodnocení vědy a výzkumu.
„Každá výměna informací je důležitá, zvláště pokud se jedná o výbor pro zdravotnictví poslanecké sněmovny. Řada poslanců a poslankyň je tady poprvé a my jim můžeme ukázat, co lékařská fakulta znamená. Mohl jsem zákonodárcům přiblížit i některé problémy, ať už se jedná o nastavení počtu vysokoškolských studentů v České republice v jednotlivých oborech, či o hodnocení vědy a výzkumu. Je důležité, když se poslanci seznámí s našimi názory,“ uvedl děkan fakulty Milan Kolář.
Výjezdní zasedání vedl poslanec Pavel Holík z Prostějova, který je absolventem místní lékařské fakulty. Jak prozradil, na fakultě se seznámil i se svojí budoucí manželkou a nyní zde studuje i jeho syn. „Smyslem výjezdního zasedání je to, aby se poslanci seznámili se zdravotnictvím daného regionu. Proto jsme byli včera v prostějovské nemocnici a dnes ve Fakultní nemocnici Olomouc. Řešili jsme i řadu otázek,“ uvedl Holík.
Mluvilo se také o univerzitní nemocnici
Jedním z témat byly i univerzitní nemocnice. Věcný záměr zákona dle ministerstva počítá s transformací fakultních nemocnic na takzvané nemocnice univerzitního směru se zachováním jejich neziskového principu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška se v žádném případě nejedná o převod fakultních nemocnic na akciové společnosti či o přípravu jejich privatizace. Celkem by mělo v Česku vzniknout devět univerzitních nemocnic, olomoucká je jednou z nich.
Podle Holíka však návrh zákona ministerstvo zdravotnictví ještě oficiálně nepředložilo. „Mluví se o tom, všichni o tom vědí, ale oficiálně nic předloženo není. Já jsem obecně stoupencem převodu fakultních nemocnic na univerzitní, ale pro sebe si dávám jednu podmínku. A to – aby se stát nevzdával kontrolní role,“ uvedl Holík.
Pro vznik univerzitních nemocnic je i děkan fakulty. „Legislativně je to zhruba v pořádku. Když už tady ale univerzitní nemocnice budou, je důležité, aby byla garantována jejich ekonomická udržitelnost. Aby se nestalo, že se nemocnice dostane do propadu a nastane otázka, co potom,“ doplnil Kolář. Před poslanci zdůraznil, že lékařská fakulta a fakultní nemocnice jsou přirozenými partnery.
Pro je i vedení nemocnice
Kladné i záporné stránky návrhu s poslanci probíral i ředitel olomoucké fakultní nemocnice Roman Havlík. „Je třeba jít dopředu a já vidím jako logické zákon o univerzitních nemocnicích přijmout. Vnímám jako nutné, aby bylo již v zákoně finančně zohledněno to, že univerzitní síť bude páteří českého zdravotnictví, zajistí nepřetržitou péči, a navíc budou vychovávat budoucí lékaře,“ uved Havlík.
Univerzitní nemocnice by měly být čtyři v Praze – Všeobecná, Vinohrady, Motol a Vojenská a po jedné v Brně, Ostravě, Plzni, Hradci Králové a Olomouci. Podle ministerstva by zákon mohl vstoupit v platnost již v příštím roce.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.