Z Olomouce do Dijonu za francouzštinou a latinou
Z francouzského Dijonu se nedávno vrátila studentka filozofické fakulty Monika Tatrnová. Necelého půl roku strávila na Université de Bourgogne, kde se věnovala francouzštině a latině. Program Erasmus jí studium umožnil i přes vážný zdravotní handicap.
„Zdokonalila jsem se v jazyce. Musela jsem komunikovat nejen s přáteli, ale i v bance a na úřadech. Také poznání jiné kultury mne velmi obohatilo. A nemyslím tím jen francouzskou, která mi učarovala ještě víc než doposud. Díky studentům z různých částí světa jsem mohla nahlédnout i do kultur jejich zemí,“ řekla Žurnálu Tatrnová. Studentka druhého ročníku magisterského studia francouzské a latinské filologie pochází z Povážské Bystrice a jejím handicapem je artrogrypóza, syndrom mnohočetných kloubních kontraktur.
K programu Erasmus se dostala studentka v minulém roce, když navštívila přednášku věnující se studiu v zahraničí. V jejím průběhu se také poprvé informovala o možnosti stáže ve Francii. „Můj zájem se od ostatních studentů lišil především tím, že jsem potřebovala, aby se mnou mohla odcestovat také asistentka. A to se podařilo,“ uvedla Tatrnová. Studium v Dijonu popisuje jako velmi příjemné.
„Přibližně tři přednášky denně jsem kombinovala s poznáváním města a jeho okolí,“ zavzpomínala Tatrnová. Doplnila, že tamní vysoká škola nabízí studentům i bezplatně sportovní aktivity. „Vím, že studenti s velkou oblibou navštěvovali hodiny aerobiku, tance, během ledna i lyžování. Já jsem chodila plavat,“ dodala studentka, která ctí krédo: Carpe diem – žij naplno.
Po absolvování studia by se chtěla věnovat překladatelství. Ráda by také vyučovala francouzštinu a latinu na některé ze středních škol.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.