MusicOlomouc spustí lavinu soudobé hudební tvorby

Avantgardním koncertem bude vystoupení německého dua Leise dröhnung. (V textu skladatelské sdružení Konvergence)
Foto:archiv MusicOlomouc2016
neděle 25. září 2016, 07:10 - Text: Milada Hronová

Město plné současné hudební tvorby. Taková bude Olomouc během mezinárodního festivalu MusicOlomouc 2016. Jeho 8. ročník se uskuteční začátkem října a nabídne sedm světových premiér i přednášky skladatelů.

MusicOlomouc se rozezvučí tradičně v Uměleckém centru Univerzity Palackého a v Redutě Moravské filharmonie Olomouc. Na osmi koncertech zazní víc než 40 soudobých kompozic českých i zahraničních skladatelů, z toho sedm zcela poprvé.

„Ve světě je velké množství výborných současných skladatelů a interpretů. Chtěl bych, aby olomoucké publikum mohlo tyto špičky soudobé hudby slyšet. Nejprestižnějším ansáblem, který se nám podařilo na festival získat, je Mondrian Ensemble ze Švýcarska. Avantgardním koncertem bude vystoupení německého dua Leise dröhnung,“ řekl ředitel a dramaturg festivalu Marek Keprt z katedry muzikologie filozofické fakulty.

Novinkou letošního ročníku jsou podle Keprta objednávky premiér přímo pro festival. „MusicOlomouc oslovil například Lucii Vítkovou, která zkomponovala skladbu pro duo Leise dröhnung nebo Františka Chaloupka, který vytvořil celovečerní dílo pro svůj autorský soubor Dunami Ensemble,“ dodal Marek Keprt.

Zajímavé vystoupení jistě nabídne i olomoucký ansámbl Lichtzwang, který přichází s dvěma premiérami olomouckých skladatelů. V obou kompozicích se objeví v tuzemsku zřídka používaný nástroj theremin.

Festivalové publikum přivítá koncert i Kühnova smíšeného sboru. Program vystoupení skladatelského sdružení Konvergence zase nabídne skladby úspěšných světových autorů i kompozice z vlastních řad. V programu přehlídky soudobé hudební tvorby zazní i Gurale Jana Vičara.

Jedním z vrcholů festivalu pak bude závěrečný koncert Quasars Ensemble, který v české premiéře nabídne skladbu The Raven japonského skladatele Toshia Hosokawy. Koncert se uskuteční v Atriu Uměleckého centra.

Festival pořádá Univerzita Palackého a spolek MusicOlomouc. Více ZDE.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.