Societas cognitorum věnuje přednášky univerzitnímu jubileu

Repro: Žurnál UP
úterý 13. září 2016, 06:50 - Text: Milada Hronová

Sdružení profesorů Filozofické fakulty Univerzity Palackého Societas cognitorum a Rakouské centrum UP připravuje pro studenty i širokou veřejnost další cyklus přednášek. V zimním semestru bude jednotlivá setkání věnovat Univerzitě Palackého a jejím 70. narozeninám.

„V minulém semestru jsme diskutovali o migraci. Zabývali jsme se jí ze všech úhlů pohledu humanitních věd, což bylo zajímavé nejen pro studenty filozofické fakulty, ale i kolegy z jiných fakult. V publiku jsem zaznamenala také mimouniverzitní veřejnost. Věřím, že i nadcházející cyklus, v němž budeme hovořit o univerzitě, na úspěšné předchozí debaty naváže,“ řekla za Societas cognitorum Ingeborg Fialová z katedry germanistiky.

Přednášky sdružení Societas cognitorum jsou otevřené široké veřejnosti. V zimním semestru se budou konat každý týden. Začnou už 5. října tématem Idea a realita univerzity. Hovořit bude Josef Jařab, emeritní rektor Univerzity Palackého. Během semestru přijde řeč také na spisovatele spojené s UP, které představí Lubomír Machala z katedry bohemistiky nebo na historii univerzitních budov, o níž bude hovořit Pavel Zatloukal, dřívější ředitel Muzea umění Olomouc.

Societas cognitorum: 5. 10. J. Jařab: Idea a realita univerzity; 12.10. L. Daniel: Rok založení olomoucké univerzity 1573 v evropské kultuře; 19.10. P. Štěpánek: Španělské základy olomoucké univerzity; 26.10. J. Fiala: Obnovení olomoucké univerzity jako C. k. Františkovy univerzity (1827); 2.11. L. Hrabová: Palackého univerzita a Palackého obce; 9.11. P. Zatloukal: Budovy Univerzity Palackého; 16.11. P. Urbášek: Olomoucká univerzita v letech 1946 – 1989. Základní vývojové tendence; 23.11. P. Floss: J. L. Fischer. „Svědectví a odkaz“; 30.11. L. Machala: Spisovatelé UP; 7. 12. J. Vičar/Pavlína Kráčmarová: Hudba na UP; 14. 12. T. Lazorčáková: Studentské divadelní soubory na FF UP od 50. let 20. století.

„Za účast na některé z přednášek a zpracování protokolu mohou studenti získat dva kredity, doktorandi pak pět kreditů, napíší-li o jednom z témat požadovanou stať,“ dodala Ingeborg Fialová.

Sdružení Societas cognitorum vzniklo jako nezávislé občanské sdružení v roce 2010. Zastoupeni jsou v něm téměř všichni profesoři filozofické fakulty. Přednášky se budou konat každou středu, vždy od 16:45 do 18:15 hodin na třídě Svobody v učebně 1.49.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.