Výstavy v režii studentů historie: biskupské erby a liturgické textilie
Ojedinělý zážitek nabízejí dvě výstavy, které připravil tým studentů z katedry historie pod vedením Jany Oppeltové a P. Radka Martinka. Ve dvoraně Arcibiskupského paláce a v kryptě dómu svatého Václava se jejich zásluhou veřejnosti představují exponáty, z nichž některé jsou k vidění poprvé.
Za ústřední pojmy obou expozic byly zvoleny Krása a Důstojnost. Propojují hodnotu a význam erbovní výzdoby v užitém umění a architektuře se vzácnými liturgickými textiliemi z fondu olomoucké katedrály.
Krása důstojnosti
Krása důstojnosti představuje erby olomouckých biskupů a arcibiskupů na téměř padesáti exponátech – od světského zařízení arcibiskupské rezidence, přes liturgické objekty dómu až po mince a pečetě. Expozici připravenou při příležitosti 950. výročí obnovení olomouckého biskupství, doplňují fotografie a bohatý textový materiál.
„Každá věc zde má nějaký svůj příběh a je něčím zajímavá. Máme tady velkou část exponátů ze zařízení arcibiskupa Theodora Kohna – porcelán z porcelánky v Březové, stříbrné předměty zdobené emaily nebo třeba stříbrný soubor z roku 1853 pořízený k intronizaci Bedřicha kardinála Fürstenberga. „Asi nejstarší je misál spojený se jménem Karla II. z Liechtensteina-Kastelcornu z konce 17. století,“ vypočítává namátkou vedoucí týmu Jana Oppeltová.
Unikátnost výstavy spočívá podle Martina Kučery z olomouckého arcibiskupství zejména v tom, že většina z vystavovaných předmětů ještě nikdy vystavena nebyla. „Každý z nich navíc obsahuje erb v nějaké konkrétní podobě a ve vztahu k olomouckému biskupství či arcibiskupství,“ doplnil.
Studenti se podíleli na přípravě výstavy ve všech jejích etapách včetně tvorby doprovodných textů. „Věnovali jsme se instalaci exponátů, jejich rozmístění i rozvržení vitrín,“ uvedl Karel Svitavský, jeden z pětice studentů historie. Spolu s kolegyní Michaelou Vránovou oceňují především praktický přínos, který jim práce přinesla. „Dobré bylo, že jsme si mohli všechno sami vyzkoušet. Rozhodně to není tak lehké, jako jen naskládat věci do vitríny,“ zdůraznila Vránová.
Důstojnost krásy
Další čtyři členové studentského týmu se ujali výstavy, seznamující s nejcennějšími liturgickými textiliemi z období 17.–20. století, které jsou uchovávány ve fondu olomoucké katedrály. Pod názvem Důstojnost krásy je umístěna v její kryptě.
Studenti měli na starost výběr reprezentativních kusů, jejich očištění a naaranžování spolu s vytvořením popisků. „Největší problém byl s aranžováním souboru kardinála Fürstenberga z konce devatenáctého století. Jde o těžká roucha, vyšívaná zlatem, a některé spodní vrstvy se musely i došívat,“ přiblížil systematický postup posluchač filozofické fakulty Jiří Gregor.
Také příprava této expozice měla pro její studentské spoluautory cenné praktické podněty. „Nejvíce mě zaujal výběr jednotlivých textilií. Zároveň to byla i motivace při psaní bakalářské práce s církevní tématikou,“ zdůraznila Tereza Lyčková.
Pořadateli výstav jsou Římskokatolická farnost sv. Václava a Arcibiskupství olomoucké v rámci předmětu katedry historie Evidence bohoslužebných předmětů, soupis a dokumentace historických nápisů a heraldických památek, realizovaného jako součást projektu Inovace studia Historických věd na Univerzitě Palackého, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0025. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Studenti se také ujali vedení komentovaných prohlídek. Budou probíhat každou poslední sobotu v měsíci až do závěru výstav na konci září.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.