Vedoucí katedry historie předal hejtmanovi petici proti komunistickému vlivu na školství
Více než čtyři sta lidí podepsalo petici, v níž žádají revokaci rozhodnutí, kterým se školství Olomouckého kraje dostalo do sféry vlivu náměstka Zdeňka Švece zvoleného za KSČM. Iniciátor petice Jaroslav Miller, vedoucí katedry historie, dnes petici předal hejtmanu Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD).
„Převzal jsem petici s tím, že podle daných pravidel projde jednáním Rady Olomouckého kraje. Stane se tak už zítra. Rada by k petici měla zaujmout stanovisko,“ řekl Žurnálu hejtman Jiří Rozbořil. Petentům pak jménem rady odpoví Jaromír Czmero (na snímku vpravo).
Petice je podle Millera koncipovaná jako symbolické ohrazení vůči něčemu, co je považováno za chybu, za amorální krok a potenciálně nebezpečnou záležitost. „Cíleně jsem omezil její působnost pouze na katedru historie a na filozofickou fakultu. Těm, kteří na ni reagovali mimo Univerzitu Palackého, jsem v podpisu samozřejmě nebránil. Aktivně jsem v tomto smyslu však žádné úsilí nevyvíjel. Počet podpisů tedy nepovažuji za to nejzásadnější,“ uvedl profesor Miller.
Hejtman nechápe, ale rozumí
Iniciátor petice se obává schizofrenie přímo v učebním procesu na základních a středních školách. Osobně pak spolupráci s komunisty na krajské úrovni vnímá jako test pro budoucí spolupráci ve vládě.
„Osobně chápu a respektuji postoje iniciátora petice. Náměstek školství však netvoří ani zákony ani legislativu, nezasahuje do osnov, ani nezasahuje do výuky. Na jedné straně nechápu tedy, jak ideologicky může náměstek působit na výuku ve školách, na straně druhé chápu obavy související s nástupem komunistické strany,“ komentoval situaci Rozbořil. Hejtman se snažil vysvětlit složitost koaličních jednání a garantoval, že k žádným ideologickým vlivům na školství nedojde.
Drásavé čtení
„A pokud to garantuje hejtman, jsem vlastně spokojen. Konsensus jsme však našli především v tom smyslu, že jsme porozuměli jeden druhému. Hejtman chápe obavy části společnosti o to, že komunistická strana bude mít vliv na školství. O to také v této petici šlo. Jsem s výsledkem spokojený,“ dodal Miller.
Řekl, že respektuje výsledek voleb. Protestoval pouze proti jednomu kroku, že školství je ovládáno KSČM. „Snažil jsem se hejtmanovi vysvětlit negativní symboliku, která z tohoto aktu plyne,“ uvedl Miller. Zároveň s peticí předal vedoucí katedry historie hejtmanovi i knižní dárek v podobě dvou publikací analyzujících spolknutí sociální demokracie komunistickou stranou po roce 1948. „Je to drásavé čtení. Hejtmanovi jsem doporučil, aby knihy nečetl před spaním,“ řekl Miller.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.