Univerzitní paměť obohatily memoáry historika Miloše Trapla

Miloši Traplovi (vlevo) a jeho pamětem připili také Pavel Urbášek, Jaroslav Miller a Josef Bieberle.
Fotogalerie: Velena Mazochová
pátek 19. září 2014, 11:49 - Text: Velena Mazochová

Na cestu ke svému čtenáři vyrazil včera pátý svazek ediční řady Paměť Univerzity Palackého Můj život s historií zachycující životní příběh uznávaného historika a emeritního profesora filozofické fakulty Miloše Trapla.

Slavnostní uvedení memoárů ve zcela zaplněném Besedním sále Muzea umění včera doprovodila upřímná vyznání jeho někdejších studentů a přátel. Právě k nim se přihlásili i průvodci setkání - bývalý a současný děkan filozofické fakulty Josef Bieberle a Jiří Lach, editor pamětí a ředitel univerzitního archivu Pavel Urbášek a rektor Jaroslav Miller. Ten svého někdejšího učitele přiřadil k několika málo idolům ve svém akademickém životě a charakterizoval jej jako učeného bonvivána.

„Bonvivána proto, že si dokáže užívat života ve všech jeho podobách, což je i mně poměrně blízké, a učeným proto, že za dobu, kdy jsem byl studentem, jsem si nikdy nevšiml, že by přednášel nebo vedl seminář z poznámek. Vždy s námi hovořil nádherným, inspirativním a intelektuálně stimulujícím způsobem, především o moderních dějinách,“ vyznal se rektor s respektem.

V souvislosti s ojedinělým přínosem Traplových přednášek vzpomněl na svá studentská léta také Jiří Lach, který vyzdvihl způsob, jakým je nový svazek univerzitních pamětí zpracován. „Oceňuji předně smysl pro humor, který je v nich přítomen a nikoho nešetří – ani sebe. Naopak na některých lidech, kteří se v průběhu změny poměrů stávají méně zajímavými, najde Miloš vždy něco laskavého. Je to člověk, který hledá v lidském osudu dobro,“ zdůraznil Lach.

Osobní vzpomínky Miloše Trapla, který v příštím roce oslaví osmdesátku, vydalo univerzitní vydavatelství jako pátý svazek ediční řady Paměť UP. Trapl se v nich vrací do období dětství, středoškolských a vysokoškolských let na olomoucké univerzitě a k dlouholetému působení na její katedře historie až do poloviny devadesátých let minulého století. „Nebylo to jednoduché napsat, člověk musel hodně zavzpomínat, ale na to mám paměť celkem dobrou,“ doplnil autor.

Ediční řada Paměť UP by podle editora všech dosavadních svazků Pavla Urbáška měla pokračovat i v příštích letech, pokud se najde autor, který „přijde s kůží na trh“. „Čekáme na náměty z univerzitní obce,“ potvrdil Urbášek.

„Velmi se přimlouvám, aby ti z vás, kteří mají co napsat, následovali profesora Trapla a obohatili paměť UP o své vzpomínky na zajímavá a přelomová léta,“ apeloval Lach. Podle rektora spočívá hodnota ediční řady zejména v prezentaci univerzitní „žité historie“. „Jako její rektor mám eminentní zájem na tom, abychom měli tuto součást dějin naší akademie, a pevně doufám, že ji každý rok rozšíříme alespoň o jeden svazek,“ dodal rektor.

V praxi českých vysokých škol představuje knižnice Paměť UP ojedinělý ediční počin. Univerzita jím rozšiřuje poznání vlastní historie o unikátní vzpomínky svých učitelů a vědeckých pracovníků. Prvním z vydaných svazků byla komentovaná edice pamětí klasické filoložky Julie Novákové, kterou pod názvem Paměti aneb Autobiografie, a s podtitulem Třináct olomouckých let (1948–1961) vydalo Vydavatelství Univerzity Palackého v roce 2008. V dalších letech následovaly Proměny doby – memoáry mezinárodně proslulého fyzika Jana Peřiny, paměti literárněvědného rusisty Miroslava Zahrádky Okamžiky ze životního putování literárního vědce a prozaika a Letopis intelektuála ze zatracené generace historika a bývalého děkana filozofické fakulty Josefa Bieberleho.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.