Univerzita nabízí studium v němčině, zájem je z Ruska i z Ameriky

Rektorské žezlo Univerzity Palackého.
Koláž: Žurnál UP
úterý 4. listopadu 2014, 07:30 - Text: Milada Hronová

Univerzita Palackého nově nabízí od příštího roku možnost studia v němčině. Zahraniční studenti mohou v Olomouci absolvovat vedle anglických programů i předměty z historie, dějin umění, lingvistiky, medievistiky, religionistiky, filozofie či sociologie v němčině. 

„Nabídka je určena studentům z celého světa, jejichž mateřským jazykem nutně nemusí být němčina. Jde o studenty, kteří buď studují němčinu nebo germanistiku společně s jiným oborem nebo umí německy dobře alespoň receptivně, částečně aktivně. Díky tomu, že jsme před nedávnem akreditovali studijní program Němčina jako jazyk humanitních věd mohou tito studenti absolvovat v Olomouci nejen germanistické předměty, nýbrž i předměty z dalších humanitních věd, které se jim hodí nebo je potřebují v domácím kurikulu,“ vysvětlila Ingeborg Fialová z katedry germanistiky.

Návaznost na Erasmus

Fialová zdůraznila, že nejde o uzavřený studijní program, spíše o rozšíření nabídky, na níž jsou studenti zvyklí z programu Erasmus. Zahraniční studenti mají možnost získat během semestru kredity za absolvování vybraných předmětů. Rozvrh si sami sestaví tak, aby získali potřebných 30 až 40 kreditů, které jim po návratu domovská univerzita uzná.

„Jistěže první volba zámořského či evropského studenta, který se chce setkat s německým jazykem a německou kulturou, je Německo, Rakousko či Švýcarsko. Univerzita Palackého tímto však rozšiřuje německou vzdělanostní oblast do starých středoevropských regionů a nabízí něco, co se v Německu studovat nedá.  Mám na mysli česko-německé vztahy, židovské filozofy střední Evropy nebo českou filozofii v závislosti na německé,“ zdůraznila Fialová.  První odezvy na olomouckou kampaň, s níž zdejší germanistice pomáhají německé a rakouské velvyslanectví a řada dalších institucí včetně německého akademického spolku Adawis bojující za záchranu němčiny coby jazyka vědy a univerzitního vzdělání, už dorazily z ruského Nižného Novgorodu a americké Minnesoty.

„Nepůjde jistě o masy studentů, kteří se rozhodnou studovat v Olomouci, ale o jednotlivce. Nejde nám prvoplánově o finanční efekt. Univerzita Palackého zatím jako jediná v republice dává jasný signál, že je také centrem německého jazyka a německé vzdělanosti,“ prohlásila profesorka Fialová.

Studium od příštího roku

Internacionalizaci univerzity považuje Fialová stejně jako rektor Jaroslav Miller za nutnost a snaží se, aby nezůstala jen v jednojazyčné rovině, tedy v angličtině. 

Zahraniční studenti by na univerzitě mohli v němčině studovat od příštího akademického roku, kapacitně není nabídka zatím nijak omezena.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.