Tvorba Sergeje Paradžanova jako dvoudenní festival
Pastiche Filmz promítne v Konviktu čtyři nejslavnější snímky kavkazského režiséra Sergeje Paradžanova. Během dvoudenní přehlídky se rozezvučí i orientální strunný nástroj tar v unikátním koncertu ázerbájdžánského hudebníka.
„Sergej Paradžanov by v těchto dnech slavil devadesáté narozeniny. Čtyřmi snímky a debatou s filmovými odborníky si chceme jeho tvorbu připomenout,“ uvedla za Pastiche Filmz Nela Klajbanová.
středa 15. 10.
14:00 filmový sál, Stíny zapomenutých předků
18:00 Kaple Božího Těla, koncert Mehbub Šukuroglu
19:30 filmový sál, Barva granátového jablka
čtvrtek 16. 10.
15:00 filmový sál, Legenda o Suramské pevnosti
19:30, filmový sál, Ašik-Kerib
Fanoušci se mohou těšit na film Stíny zapomenutých předků z roku 1964, který je umístěn do prostředí ukrajinských Karpat mezi rusínské etnikum Huculů. Chybět nebude také snímek Barva granátového jablka, který patří k nejslavnějším režisérovým filmům, Legenda o Suramské pevnosti a snímek Ašik-Kerib.
Přehlídku doprovodí v Kapli Božího Těla koncert ázerbajdžánského Mehbuba Šukorogla, jednoho z nejznámějších hudebníků žánru mugam, při němž hudebník hraje na strunný nástroj tar. Žánrem, který se vyvíjel během několika tisíciletí, má hluboké kořeny v turkické, perské, arabské a indické hudební tradici. V roce 2008 byl mugam uznán UNESCO za nehmotné kulturní dědictví lidstva.
Sovětsko-arménský filmový režisér a scénárista Sergej Paradžanov je považovaný za jednoho z největších géniů kinematografie 20. století. Lidé si jeho výročí narození budou moci připomenout ve středu 15. a ve čtvrtek 16. října ve filmovém sále Konviktu.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.