Třetí výbor z Fischerova díla
Vydavatelství Univerzity Palackého vydalo třetí svazek spisů Josefa Ludvíka Fischera. Dílo je tentokrát určeno i širší čtenářské obci.
„Někdy mám pocit, že jsme obklopeni řadou publikací, o nichž si myslím, že by vlastně nemusely vycházet. Nestalo by se nic podstatného, kdyby nevyšly. Pevně však doufám, že kniha, kterou uvádíme, k nim nepatří. Jsem přesvědčena, že je svědectvím, je v ní síla, odvaha, hlubina, přesnost i vtip. Pokud podobný prožitek přinese i čtenářům, nevyšla marně,“ uvedla dcera prvního rektora obnovené univerzity a editorka díla Sylva Fischerová.
Třetí svazek spisů filozofa a sociologa J. L. Fischera byl slavnostně uveden včera v kapli Božího těla. Čerpá z let 1919 až 1969. Obsahuje pět oddílů s názvy K české otázce, T. G. Masaryk a Česká filozofie, V neklidném čase, Z české a světové kultury a Pedagogické stati. Témata se místy překrývají.
„Na rozdíl od prvního a druhého svazku, které jsou určeny filozofickému a sociologickému čtenáři, třetí svazek je určen širší veřejnosti,“ doplnila Fischerová.
Fischerem se nechával inspirovat i emeritní rektor Josef Jařab. „Právě po roce 1989, žil odkaz J. L. Fischera na olomoucké univerzitě nejvíc. Já sám jsem studoval jeho texty, které se nyní v jeho svazcích objevují. Už koncem dvacátých let minulého století Fischer například věřil, že město, aby se dostalo z provincionalismu, potřebuje klást důraz na vzdělávání, na kulturu. Zdůrazňoval potřebu knihovnictví. Na Univerzitě Palackého jsme s tímto odkazem pak ze Zbrojnice učinili knihovnu Univerzity Palackého,“ řekl Jařab. V té době byla založena i tradice Fischerovské přednášky, která dodnes odkazuje na Fischerovu filozofickou práci.
„Posledních deset let jsem prožil s J. L. Fischerem. Nesmírně mne obohatil jeho myšlenkový svět. Bylo to čtení úporné, ale dobrodružné,“ uvedl garant vydání Ivo Barteček. Dodal, že každý ze svazků byl uveden s odkazem na listopadové události právě v listopadu.
Jádro prvního svazku, který vyšel v roce 2007, tvoří práce mapující Fischerovu cestu k vlastnímu systému skladební filozofie. Druhý svazek vyšel v roce 2009 a obsahuje filozofické práce z následujících let, včetně jen rukopisně dochovaných a dosud knižně nevydaných děl. Třetí zhruba devíti set stránkový díl, který se věnuje české otázce, české kultuře, tedy tématům, která Fischera nikdy nepřestala zajímat, včera oficiálně uvedl rektor Miroslav Mašláň.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.